Nowe zasady w systemie net – billing
Data publikacji: 2024-08-01
Znamy średnią miesięczną cenę energii RCEm, która jest podstawą rozliczeń prosumentów rozliczających się w systemie net – billing za czerwiec. Aktualnie prosumenci są rozliczani na innych zasadach, przez co cena RECm straciła na znaczeniu.
Jakich zmian możemy się spodziewać w systemie net – billing? Jakie wynagrodzenie przysługiwało prosumentom w pierwszych dniach rozliczeń według nowej ceny RCE? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
ZMIANY W SYSTEMIE NET – BILLING
Net – billing zastąpił wcześniejszy system rozliczeń net – metering 1 kwietnia 2022 roku. System ten obowiązuje wszystkich posiadaczy mikroinstalacji fotowoltaicznych, którzy zgłosili przyłączenie do sieci po tym właśnie dniu.
Mimo, że po wdrożeniu nowego systemu rozliczeń ilość nowych instalacji fotowoltaicznych spadła, to obecnie liczba prosumentów jest całkiem spora – liczba ta wzrasta o kilkanaście tysięcy miesięcznie.
Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii, z dniem 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w systemie net – billing przeszli z rozliczeń według średniej ceny miesięcznej energii (RCEm) na cenę RCE. Po wprowadzeniu ostatnich zmian, wartość RCE powinna być ustalana w 15 – minutowych okresach niezbilansowania według cen z Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii.
CENA RCEm POSZŁA W GÓRĘ
Ostatnio Polskie Seici Elektroenergetyczne podały średnią miesięczną cenę RCEm za czerwiec. Był to ostatni miesiąc, w którym obowiązywały rozliczenia według średniej ceny miesięcznej. Cena za czerwiec wyniosła 330,47 zł/MWh – jest to większa wartość od cen z ostatnich miesięcy. W maju cena RCEm wynosiła 255, 32 zł/MWh, z kolei w kwietniu 253,69 zł/MWh. W marcu odnotowano najniższą cenę na poziomie 249,12 zł/MWh. Najwyższa cena obowiązywała w styczniu – 437,02 zł/MWh.
Jednak nadal tegoroczne stawki RCEm są na niższym poziomie od cen notowanych w 2023 roku, czy w 2022 roku, kiedy to w wyniku kryzysu energetycznego w Europie ceny energii na giełdach europejskich wzrosły do rekordowych poziomów. Bowiem cena RCEm w sierpniu wyniosła 1000 zł/MWh.
W lipcu 2024 roku, zgodnie z zmianami w ustawie o OZE, prosumenci rozliczający się w systemie net – billing przeszli na rozliczenia według ceny RCE – rynkowej ceny elektrycznej. Cena ta jest ustalana dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania, czyli każdego kwadransa. Obecnie jest to jednak cena godzinowa.
NOWY NET – BILLING – OBIECUJĄCY POCZĄTEK
W ciągu pierwszych dni obowiązywania RCE, ceny osiągały najwyższe poziomy wieczorem z uwagi na wzrost zapotrzebowania na energię, gdy nie działa fotowoltaika. Cena RCE osiągała poziom 1000 zł/MWh. Niestety, jednak prosumenci nie skorzystali na tym wzroście, ponieważ ich instalacje o tej porze nie produkuje energii elektrycznej.
Z kolei w godzinach popołudniowych, czyli w szczycie produkcji fotowoltaiki , cena RCE spadła do niższych poziomów. Ceny RCE, na początku miesiąca, były wyższe od średnich cen miesięcznych. 1 lipca w godzinach popołudniowych, cena ta wynosiła nawet 550 zł/MWh. W kolejnym dniu odnotowano spadek do poziomu 320 zł/MWh.
Z kolej w następnych dniach lipca w południe cena RCE wynosiła około 300 zł. Z koeli 6 lipca (sobota) cena ta obniżyła się prawie do zera, a w godzinach 13 – 14 odnotowano ujemne ceny na poziomie -3,12 zł/MWh. Podobna sytuacja zdarzyła się dnia następnego – 7 lipca. Tego dnia odnotowano spadek cen do poziomu -150 zł/MWh. Jednak tego samego dnia wieczorem odnotowano wzrost do ponad 500 zł/MWh. Przez następne dni ceny, w godzinach popołudniowych były na poziomie 420 zł/MWh.
WYŻSZE WYNAGRODZENIE PROSUMENTÓW
Ceny RCE – dostępne od początku lipca dla prosumentów, korzystających z systemu net – billing i brane pod uwagę przy gromadzeniu tzw. depozytu prosumenckiego – mają zostać zwiększone. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce podwyższyć składkę liczoną według ceny RCE dla prosumentów o 23%.
PODSUMOWANIE
Już 2 wrześnie rusza szósta edycja największego programu dofinansowań do Odnawialnych Źródeł Energii – Mój Prąd. W nadchodzącej edycji możemy otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę oraz magazyny energii.
Chcesz zacząć inwestować w przyszłość? Skontaktuj się z nami! Nasi doradcy techniczno – handlowi przygotują ofertę na miarę Twoich potrzeb. Dodatkowo pomogą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji do otrzymania dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej