Ukryte koszty fotowoltaiki – co trzeba wiedzieć przed instalacją
Data publikacji: 2023-11-22
Fotowoltaika w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Instalacja fotowoltaiczna jest sposobem na redukcję rachunków za energię elektryczną. Co więcej ich praca nie powoduje emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do środowiska.
Ale czy aby na pewno fotowoltaika jest darmowa? Oczywiście, że nie!
Jednak czy istnieją ukryte koszty fotowoltaiki? Co należy wiedzieć przed zakupem instalacji fotowoltaicznej? Ile wynosi roczny koszt utrzymania fotowoltaiki? – Wyjaśniamy w poniższym artykule!
UKRYTE KOSZTY FOTOWOLTAIKI
Wiele firm fotowoltaicznych używa określeń „darmowa produkcja energii” bądź „darmowy prąd”. Oczywiście nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście przy posiadaniu instalacji fotowoltaicznej nie potrzebujemy dostarczać kosztownego paliwa. Jak wiadomo energia słoneczna jest darmowa i dostępna wszędzie. Nie zmienia to faktu, że przed darmową produkcją prądu należy zapłacić za instalację fotowoltaiczną.
O ile montaż oraz kupno paneli fotowoltaicznych nie jest ukrytym kosztem to ich dalsze użytkowanie może generować koszty, które na pierwszy rzut oka nie są oczywiste. Zwykle się o nich nie mówi, by nie zniechęcić inwestorów.
Poniżej przedstawiamy ukryte koszty fotowoltaiki:
- Ubezpieczenie fotowoltaiki,
- Przegląd instalacji fotowoltaicznej,
- Mycie/ odśnieżanie paneli fotowoltaicznych,
- Pogwarancyjny serwis fotowoltaiki,
- Utylizacja paneli fotowoltaicznych,
Oczywiście nie wszystkie wymienione aspekty są obowiązkowe. Jednak na co trzeba się przygotować przed zakupem fotowoltaiki? Już wyjaśniamy!
KOSZTY EKSPLOATACJI FOTOWOLTAIKI
Przegląd fotowoltaiki
Jeżeli chcemy, żeby nasze panele fotowoltaiczne służyły przez wiele lat należy dbać o zachowanie ich sprawności. By tak się stało należy pamiętać o gwarancyjnych jak i pogwarancyjnych przeglądach całej instalacji fotowoltaicznej czyli paneli fotowoltaicznych, falownika, optymalizatorów, magazynu energii itd.. Mycie modułów fotowoltaicznych też jest bardzo ważnym aspektem w kontekście poprawnej pracy całej instalacji.
Co więcej zgodnie z polskimi przepisami, każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać poddana szczegółowej inspekcji co najmniej raz na 5 lat. Zasada ta dotyczy każdej instalacji elektrycznej. Zalecany okres czasowy między kolejnymi przeglądami technicznymi nie powinien przekraczać 2 lat.
Podczas takiego przeglądu serwisant sprawdza stan modułów fotowoltaicznych, falownika, konstrukcji, okablowania, zacisków, zabezpieczeń stało- oraz zmiennoprądowych. Ważne jest również przeprowadzenie pomiarów kontrolnych, czyli rezystancji izolacji, prądu zwarciowego i napięcia obwodu otwartego.
Przegląd instalacji fotowoltaicznej warto wykonywać przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli nie będziemy dbać o odpowiedni stan fotowoltaiki to możemy doprowadzić do uszkodzenia izolacji przewodów elektrycznych w wyniku czego może pojawić się łuk elektryczny i w rezultacie pożar instalacji.
Przegląd gwarancyjny
Z kolei jeżeli chodzi o przegląd gwarancyjny to wszystko zależy od firmy, która montowała nasze panele fotowoltaiczne. Czasem jest on obowiązkowy względem podpisanej umowy raz na rok lub dwa lata. Prawie zawsze jest on odpłatny, co nie zmienia faktu, że czasem okresowe przeglądy fotowoltaiki są w cenie całej instalacji i nie stanowią żadnego dodatkowego kosztu.
Mycie paneli fotowoltaicznych
Zaleca się myć panele fotowoltaiczne 1 – 2 razy do roku. Częstotliwość ta jest głównie uzależniona od panującej pogody. Obecnie większość paneli pokryta jest specjalnymi powłokami, których zadaniem jest utrudnienie osadzania się brudu oraz ułatwienie jego usuwania poprzez wiatr bądź deszcz. Jednak jeśli zabrudzenia są zbyt duże warto zatrudnić profesjonalną firmę do umycia modułów. Jest to bardzo ważne, ponieważ, gdy panele są brudne to zyskujemy mniej energii elektrycznej.
Utylizacja paneli fotowoltaicznych
Ostatnim kosztem, o którym nie myśli się przy zakupu fotowoltaiki jest ich późniejsza utylizacja. Jest to jednorazowy koszt, który jest uzależniony od ilości posiadanych modułów fotowoltaicznych. Utylizacja paneli jest konieczna kiedy ich wydajność spadnie poniżej 80% mocy. Stanie się to dopiero po około 30 latach użytkowania paneli fotowoltaicznych.
Obecnie koszt utylizacji wynosi około 40 zł za jeden moduł fotowoltaiczny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o recyklingu paneli fotowoltaicznych to zapraszamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu Recykling paneli fotowoltaicznych.
Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej
Panele fotowoltaiczne są cały czas narażone na czynniki zewnętrzne. Ponieważ fotowoltaika wymaga dużego nakładu inwestycyjnego warto rozważyć jej ubezpieczenie. Obejmuje ona większość uszkodzeń i zniszczeń. Niektóre ubezpieczenia obejmują również spadek wydajności czy przerwy w pracy całego systemu.
KOSZTY UTRZYMANIA PANELI PO GWARANCJI
Jakie czekają nas koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej jeżeli monie gwarancja? Jeżeli nasze panele ulegną uszkodzeniu koszty ich naprawy lub wymiany spoczywają na nas. Wszystko zależy od tego na urządzenie której firmy się zdecydujemy i od stopnia uszkodzenia.
Jednak należy liczyć się z kosztami kilku tys. zł.
PODSUMOWANIE
Powyżej opisaliśmy wszystkie ukryte koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej, które należy wziąć pod uwagę jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę. Warto pamiętać, że nie każdy z nich jest obowiązkowy. Należy wziąć pod uwagę każdy aspekt.
Mimo wszystko inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo opłacalna i przynosi wiele korzyści od tych finansowych po dbanie o środowisko.
Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną? – Skontaktuj się z nami. W SunSol stawiamy na specjalistów, którzy przygotują ofertę na miarę Twoich potrzeb. Dodatkowo pomogą w otrzymaniu dofinansowania na fotowoltaikę dla firm.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej