Recykling paneli fotowoltaicznych
Data publikacji: 2023-10-25
W ciągu ostatnich lat popularność fotowoltaiki w Polsce znacznie wzrosła. Panele są trwałym źródłem energii elektrycznej, uzależnionym wyłącznie od promieniowania słonecznego. Jednak jak powszechnie wiadomo panele nie będą działać wiecznie. Aktualnie jeszcze problem recyklingu paneli nas aż tak nie dotyczy, ponieważ instalacje fotowoltaiczne w Polsce są stosunkowo nowe. Nie mniej jednak prędzej czy później będzie to proces nieunikniony. Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? Jak wygląda recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce? – Wyjaśniamy!
ŻYWOTNOŚĆ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH
Średnio żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi 25 – 30 lat. Po upływie tego czasu pracują z 80% wydajnością.
Jednak jeżeli panele nie będą posiadały żadnych wad produkcyjnych mogą wytwarzać energię elektryczną przez 40 lat.
Od czego jednak zależy żywotność paneli?
- Warunki atmosferyczne – Zbyt mocne ciepło, wiatr czy śnieg mają bardzo negatywny wpływ na nasze panele fotowoltaiczne. Śnieg może powodować zbyt duże obciążenie, co w rezultacie przyczyni się do szybszej degradacji paneli. Wiatr może prowadzić do mikropęknięć, które znacznie obniżają wydajność oraz żywotność modułów. Za to nadmierne nagrzewanie się panelu może doprowadzić do spadku napięcia.
- Jakość paneli fotowoltaicznych – zanim panele zostaną zamontowane warto sprawdzić ich stan techniczny. Montaż zawsze należy zlecić specjalistycznym firmom, w celu uniknięcia błędów.
- Serwisowanie – żeby nasza instalacja fotowoltaiczna jak najdłużej generowała energię elektryczną należy ją regularnie serwisować. Warto postawić na sprawdzone firmy jak SunSol.
UTYLIZACJA FOTOWOLTAIKI
Od lutego 2014 roku w krajach należących do Unii Europejskiej jest regulowane zbieranie, transport oraz recykling paneli fotowoltaicznych, które osiągnęły swój ostateczny termin ważności.
W Polsce moduły fotowoltaiczne są traktowane jako elektrośmieci. Oznacza to, że nie możemy ich tak po prostu wyrzucić na śmietnik bądź uznać za sprzęt wielogabarytowy.
Odpowiednia firma zabiera zużyte panele do odpowiednich punktów odbioru, gdzie zostaną one poddane obróbce, w której zostanie odzyskana część surowców do ich powtórnego użycia. Gdy wystąpi potrzeba mogą zostać także całkowicie zniszczone w bezpieczny sposób.
RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH
Niestety, ale degradacja paneli fotowoltaicznych jest procesem nieuniknionym. Można jedynie przedłużać go w czasie ale ostatecznie i tak nadejdzie moment kiedy trzeba będzie oddać nasze panele do recyklingu.
Dzięki recyklingowi paneli jesteśmy w stanie na nowo pozyskać materiały takie jak szkło, plastik czy metal.
W skład panelu wchodzą między innymi:
- Szkło (powierzchnia panelu) 76%,
- Polimer 10%,
- Aluminium (rama) 8%,
- Krzem 5%,
- Miedź 1%
- Inne surowce 0,1%
Obecnie mówi się, że z standardowego panelu fotowoltaicznego można odzyskać około 90% wyżej wymienionych surowców.
Recykling paneli fotowoltaicznych jest procesem wieloetapowym. Po pierwsze należy oddzielić aluminium od reszty panelu. Aluminium oraz szkło jest najprostsze do odzyskania. Ich proces przetapiania jest też stosunkowo prosty. Następnie wafle krzemowe są wytrawiane oraz wzbogacane w celu odzyskania ich pierwotnych właściwości. W ten sposób będą mogły zostać ponownie użyte. Następnie usuwane są kable oraz skrzynka przyłączeniowa. Przygotowany w ten sposób materiał jest następnie cięty i zgniatany. Pozostałe komponenty zostają poddane utylizacji w wysokiej temperaturze około 550 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu tworzywo sztuczne, które otacza panel odparowuje. Właśnie w ten sposób ogniwa krzemowe, z których 80% można ponownie wykorzystać, są gotowe do dalszej obróbki. Zostają one poddane wytrawianiu kwasem i wzbogaceniu struktury, by odzyskały swoje pierwotne właściwości. Pozostałe 20% ogniw poddane jest dalszej obróbce, w tym przetapianiu.
Całe szkło z którego jest wykonany panel można ponownie wykorzystać. Tak samo wygląda sprawa z recyklingiem aluminium. Obecne technologie pozwalają na ponowne użycie materiałów do formowania ram paneli. Można również poddać recyklingowi ogniwa fotowoltaiczne, z których 80 -90 % nadaje się do ponownego użytku.
KOSZT UTYLIZACJI PANELI
Koszt całego procesu w dużej mierze zależy od ich masy. Średnio wynosi on 2,5 – 4 zł za kilogram.
Koszt utylizacji będzie rósł wraz z ilością modułów, które zostały użyte w danej instalacji.
PODSUMOWANIE
Odzyskiwanie materiałów z recyklingu paneli fotowoltaicznych może mieć dużą wartość ekonomiczną. Dzięki temu mogą zostać one ponownie użyte na rynku.
Chociaż panele fotowoltaiczne mogą podlegać procesowi recyklingu i tym samym minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko, to należy mieć świadomość zagrożenia niewłaściwym ich utylizowaniem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Odnawialnych Źródłach Energii? Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną albo pompę ciepła? Chcesz skorzystać z programu Mój Prąd 5.0? Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści znają się na OZE jak nikt inny, dodatkowo pomogą w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji potrzebnej do programu Mój Prąd 5.0.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej