Dom zeroenergetyczny – co to jest?
Data publikacji: 2023-10-25
Najnowsze prawa budowlane nakazują stosowanie coraz większej liczby ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Domy o obniżonym zapotrzebowaniu na energię cieplną oraz elektryczną przyciągają coraz większą uwagę. Jest to spowodowane wciąż rosnącymi cenami prądu. Takim domem jest właśnie dom zeroenergetyczny. Co to jest dom zeroenergetyczny? Czy jest to opłacalna inwestycja? Jaka jest różnica między domem pasywnym a zeroenergetycznym? – Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
CO TO JEST DOM ZEROENERGETYCZNY?
Dom zeroenergetyczny charakteryzuje się tym, że nie zużywa energii pierwotnej. Domy te nie są wyposażone w konwencjonalne źródła, a jedynie w Odnawialne Źródła Energii takie jak pompa ciepła czy fotowoltaika.
W domach zeroenergetycznych bilans energii zużytej i wytworzonej wynosi zero. Zatem jest to budynek samowystarczalny energetycznie.
Budynki zeroenergetyczne są uważane za energooszczędne oraz ekologiczne. Co za tym idzie? – Możemy zapomnieć o wysokich rachunkach. Charakteryzują się także wysoką jakością uszczelnienia oraz izolacji całego budynku w tym okien, fundamentów, ścian, dachu i drzwi.
WADY I ZALETY DOMU ZEROENERGETYCZNEGO
Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie idealne. Praktycznie zerowe rachunki za prąd, dbanie o nasze środowisko naturalne. Czego chcieć więcej? Jednak jakie są wady i zalety domu zeroenergetycznego? Przekonajmy się!
Zalety:
- Energia elektryczna, która jest wytwarzana przez fotowoltaikę, w bilansie rocznym pokrywa 100% zapotrzebowanie na prąd w domu.
- Brak emisji szkodliwych substancji ani gazów cieplarnianych w tym CO2, które są szkodliwe dla naszej planety.
- Posiadając dom zeroenergetyczny stajemy się niezależni od cen prądu oraz surowców.
- Wysoka wartość rynkowa nieruchomości.
- Optymalna wilgotność wewnątrz domu, brak unoszących się pyłów oraz czyste powietrze.
- Zintegrowany sposób zarządzania energią, zazwyczaj poprzez aplikację mobilną w telefonie.
Wady:
- Wysoki koszt inwestycji w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.
- Ograniczona ilość podwykonawców, którzy mają praktyczną wiedzę o Odnawialnych Źródłach Energii.
- Długi okres czasowy dobierania komponentów, które będą z sobą odpowiednio współgrały.
DOM PASYWNY A ZEROENERGETYCZNY – PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE
Czym różni się dom zeroenergetyczny od domu pasywnego? Oba rozwiązania cechują się dobrym ociepleniem budynku, ekologicznością, prostotą wykonania bryły budynku oraz w jak największym stopniu wykorzystaniu promieni słonecznych do ogrzania domu.
Czym zatem się różnią od siebie? Tak jak zostało wspomniane wyżej dom zeroenergetyczny charakteryzuje się samowystarczalnością energetyczną. A bilans energii wygenerowanej do wykorzystanej jest równy 0.
W przypadku domów pasywnych sytuacja wygląda inaczej. Mimo wszystko zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym jest o wiele mniejsze niż w tradycyjnym domu. Zapotrzebowanie to nie powinno przekraczać 15 kWh/(m2 x rok).
Przy czym zapotrzebowanie na energię w tradycyjnym domu wynosi około 120 kWh/(m2 x rok).
Tak naprawdę dom zeroenergetyczny można nazwać pasywnym, ale dom pasywny nie zawsze będzie zeroenergetyczny. Główną różnicą obu rozwiązań jest instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu domu zeroenergetycznego. To właśnie dzięki niej bilans energetyczny jest na poziomie zera.
DOM ZEROENERGETYCZNY – KOSZT INWESTYCJI
Koszt budowy domu zeroenergetycznego to znacznie bardziej kosztowna inwestycja od tradycyjnego domu. Różnica w cenie może wynosić nawet 90 tys. zł. Dlaczego różnica jest aż tak duża? Z uwagi na wykonanie odpowiedniej izolacji całego budynku. Należy wybrać wysokiej jakości materiały do ocieplenia oraz okna i drzwi, zapewniające najwyższą szczelność. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że ostateczna cena może być znacznie wyższa w zależności od jakości oraz producenta wybranych materiałów
Największą różnice w cenie powoduje zakup i montaż Odnawialnych Źródeł Energii. W domach zeroenergetycznych jest odpowiedni system wentylatorów, które zapewniają wysokiej klasy komfort cieplny oraz zmniejszenie strat cieplnych nawet o 90%. Koszt takich wentylatorów to koszt około 30 tys. zł. Do tego dochodzi zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, której cena jest uzależniona od naszych potrzeb energetycznych.
Dobrym pomysłem w domach zeroenergetycznych jest również inwestycja w pompę ciepła, która ogrzeje nasz dom oraz podgrzeje ciepłą wodę użytkową. Co więcej energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może zostać przeznaczona na zasilenie pompy ciepła. Wtedy rachunki zarówno za energię elektryczną jak i ogrzewanie są zredukowane do minimum.
Aby stać się maksymalnie niezależnym energetycznie warto zainwestować w magazyn energii. Służy on do przechowywania energii elektrycznej, która została wyprodukowana przez nasze panele. Możemy wtedy w 100% cieszyć się wytworzoną energią i nie przejmować się rachunkami za prąd.
PODSUMOWANIE
Dom zeroenergetyczny to wspaniałe rozwiązanie samowystarczalnego energetycznie i ekologicznego domu. Pozwala on stać się niezależnym od wzrostu cen prądu oraz surowców.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Odnawialnych Źródłach Energii? Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną albo pompę ciepła? Chcesz skorzystać z programu Mój Prąd 5.0? Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści znają się na OZE jak nikt inny, dodatkowo pomogą w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji potrzebnej do programu Mój Prąd 5.0.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej