Instalacja domowych elektrowni wiatrowych zostanie uproszczona
Data publikacji: 2024-03-22
W ostatnim czasie dużo się mówi o elektrowniach wiatrowych. Nic dziwnego, skoro w planach jest nowy program dofinansowań do turbin wiatrowych. Co więcej rządz szykuje zmiany, które mają ułatwić inwestycje w małe elektrownie wiatrowe!
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowelizacji Prawa budowlanego. Nowe regulacje uproszczą wiele procesów inwestycyjnych. Skorzystają na tym także prosumenci wytwarzający energię odnawialną. Proponowane uproszczenia dotyczą także budowy małych krajowych farm wiatrowych.
O ile w Polsce instalacje fotowoltaiczne cieszą się bardzo dużą popularnością tak elektrownie wiatrowe nie do końca. Stąd też pomysł rządu na wprowadzenie nowego projektu i programu dofinansowań do małych elektrowni wiatrowych.
Jaki jest cel nowego projektu rządowego? Co oferuje nowy program rządowy? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
CELEM PROJEKTU MA BYĆ ZWIĘKSZENIE ILOŚCI PRZYDOMOWYCH WIATRAKÓW
Niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowało program dofinansowań na przydomowe turbiny wiatrowe o nazwie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Aktualnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianą przepisów regulujących instalację małych turbin wiatrowych.
Resort Rozwoju zauważa, że instalacja przydomowych elektrowni wiatrowych to jeden z tych projektów, w których regulacje nie są współmierne do złożoności inwestycji. Ministerstwo proponuje zatem zaliczenie mikroinstalacji wiatrowych instalowanych w budynkach o mocy do 50 kW do inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nowym programie dofinansowań zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu „Przydomowa turbina wiatrowa – co trzeba wiedzieć?”
MAŁE ELEKTROWNIE WIATROWE ZWOLNIONE Z POZWOLENIA NA BUDOWĘ
Nowy projekt ma umożliwić prosumentom realizację w trybie na zgłoszenie robót budowlanych, które mają polegać na instalowaniu turbin wiatrowych z masztem na dachu budynku. Łączna wysokość instalacji powinna wynosić od 3 do 12 metrów.
Co więcej, jeżeli wysokość Twojej przyszłej elektrowni wiatrowej nie będzie przekraczać 3 metrów dostaniesz „uproszczenie” w montażu. Na czym ma ono polegać? Otóż elektrownie wiatrowe wraz z masztem, które nie będą przekraczać 3 metrów wysokości mają zostać dołączone do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i niewymagających zgłoszenia!
Według podanych danych projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane ma zostać przyjęty przez Radę ministrów w drugim kwartale bieżącego roku.
JAKIE INSTALACJE OZE NIE WYMAGAJĄ POZWOLENIA NA BUDOWĘ I ZGŁOSZENIA?
Obecnie trzy kategorie zakładów wytwarzających energię odnawialną korzystają ze zwolnień przewidzianych w Prawie budowlanym.
Zgodnie z Prawem budowlanym, do prowadzenia robót budowlanych, w tym montażu pomp ciepła, wolnostojących paneli fotowoltaicznych i instalacji fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej do 150 kW, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę ani zgłoszenie budowy.
PODSUMOWANIE
Przydomowe turbiny wiatrowe mają coraz większy potencjał, a nowy program dofinansowań „Moja elektrownia wiatrowa” i nowy projekt ustawy ułatwią instalację małych elektrowni wiatrowych.
Co więcej turbiny wiatrowe przynoszą wiele korzyści w tym dostęp do darmowego prądu, dbają o środowisko naturalne, możemy również uniezależnić się energetycznie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Odnawialnych Źródeł Energii? Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła? Chcesz zacząć oszczędzać i inwestować w przyszłość? – Skontaktuj się z naszymi specjalistami i przekonaj się, że warto.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej