Jak dobrać moc instalacji?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu indywidualnych kwestii. Przede wszystkim ważne są parametry Twojego budynku, nawyki korzystania z energii oraz ilość dostępnego światła słonecznego w Twojej lokalizacji.

Jedno jest pewne – aby zdefiniować swoje zapotrzebowanie energetyczne, konieczne jest najpierw oszacowanie zużycia energii. Możesz to zrobić, analizując rachunki za media z ostatnich miesięcy, które wskażą, ile kilowatogodzin energii zużywasz każdego miesiąca. Następnie powinieneś ocenić te wyniki i obliczyć średnią wartość. Nie musisz jednak podejmować tego wyzwania samodzielnie – chętnie Ci w tym pomożemy. Przeprowadzimy kompleksową analizę zużycia energii w Twoim budynku i dobierzemy optymalną moc instalacji.

Pamiętaj, dokładnie dopasowana wielkość instalacji ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia opłacalności systemu fotowoltaicznego oraz przyspieszenia zwrotu z inwestycji. Jeśli moc instalacji jest zbyt mała, nie będzie w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania energetycznego domu i konieczne będzie dokupienie brakującej energii z sieci. Z kolei zbyt duża instalacja, która znacznie przekracza potrzeby energetyczne użytkowników, wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi i dłuższym okresem spłaty, tym bardziej, że obowiązujący system rozliczeń net -billing ma swoje ograniczenia – środki, jakie otrzymasz za sprzedaż nadwyżek energii, nie mogą przekroczyć 20% wartości prądu, który oddasz do sieci w danym miesiącu.

Ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 9 kW?

Możemy założyć przewidywaną średnią roczną produkcję energii dla instalacji o mocy 9kW. W Polsce oscyluje ona w granicach 8200-9000 kWh rocznie.

Należy jednak mieć na uwadze, że jest to tylko szacowana wartość, rzeczywista produkcja może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak lokalizacja, nachylenie paneli, ekspozycja na słońce, poziom zacienienia, efektywność paneli, czy warunki pogodowe.

Instalacja fotowoltaiczna 9 kW – ile paneli potrzebujesz?

Instalacja o mocy 9 kW to relatywnie niewielki system, składający się zwykle z 24 do nawet 36 paneli. Liczba ta uzależniona jest przede wszystkim od mocy pojedynczego panelu wykorzystanego do budowy systemu.

Wybór odpowiednich  komponentów oczywiście jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od konkretnych preferencji i wymagań inwestorów. Na przykład, w instalacji o mocy 9,5 kWp, decydując się na panele o mocy 380 Wp, konieczne będzie zamontowanie 25 takich paneli.

Warto pamiętać, że przy wyborze paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę nie tylko moc, ale także inne czynniki, takie jak wydajność, trwałość, gwarancja i kompatybilność z systemem. Dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych, którzy pomogą Ci w doborze odpowiednich paneli oraz ich ilości, aby system w pełni spełniał Twoje potrzeby i oczekiwania.

Ile kosztuje instalacja 9 kW?

Głównym czynnikiem warunkującym cenę instalacji fotowoltaicznej są zastosowane w niej komponenty.

W SunSol oferujemy trzy warianty cenowe: Premium, Inteligentny, Ekonomiczny>

Premium oparte są na panelach od producenta SunPower Maxeon 3 lub REC Alfa Pure, które mają najwyższą na świecie wydajność i potrójną 25-letnią gwarancję, do których w zestawie proponujemy innowacyjny inwerter SolarEdge SE. W przypadku instalacji Premium o mocy 9kW jej cena mieścić się w przedziale 45000 – 57 000 zł netto.

W Wariancie Inteligentnym stosujemy panele fotowoltaiczne marki REC TwinPeak oraz inteligentny inwerter SolarEdge z funkcją monitoringu instalacji. To opcja bardziej przystępna cenowo, a jednocześnie zapewniająca wydajność i elegancki design na poziomie Premium. Cena takiego zestawu dla mocy 9kW wyniesie od 36 000 – 41000 zł netto.

Natomiast klientom oczekującym wysokiej jakości i sprawności instalacji w przystępnej cenie proponujemy wariant Ekonomiczny, w którym stosujemy panele fotowoltaiczne Trina Solar – jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. W pakiecie proponujemy inwerter hybrydowy marki GoodWe, który obsługuje magazyn energii i zasilanie awaryjne. Cena systemu ekonomicznego o mocy 9kW mieści się w przedziale cenowym 34 000 – 37 000 zł netto. Z powyższych przykładów można wywnioskować, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 9kW wraz z montażem będzie kosztować od 34000 do 57 000 zł netto w zależności od jakości wykorzystanych elementów.