Jak dobrać moc instalacji?

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku kluczowych czynników. Zalicza się do nich:

  • miejsce montażu – orientacja względem stron świata, zacienienie i dostępna powierzchnia.
  • obowiązujący system rozliczeń (aktualnie net billing)
  • planowane zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną,
  • posiadanie dodatkowych elementów systemu, np. magazyn energii.

Te elementy stanowią istotne wskazówki przy ustalaniu mocy fotowoltaiki, jednak warto pamiętać, że dokładny dobór instalacji fotowoltaicznej powinien być wykonany przez specjalistę, który uwzględni wszelkie dodatkowe czynniki i indywidualne potrzeby Twojego domu lub firmy.

Ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 7 kW?

Jeżeli chodzi o instalacje fotowoltaiczne montowane w Polsce, przy odpowiednim ułożeniu względem nasłonecznienia i kątem nachylenia ok. 20-40 stopni, średnia roczna produkcja energii dla instalacji o mocy 7 kW wynosi 6200-7000 kWh. Są to  jednak szacunkowe wielkości, ostateczna produkcja uzależniona jest od indywidualnych warunków. 

Instalacja fotowoltaiczna 7 kW – ile paneli potrzebujesz?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kW, może się składać z 14-28 paneli fotowoltaicznych, w zależności od mocy poszczególnych modułów wykorzystanych w danym systemie.

Przy założeniu, że instalacja składa się z paneli o mocy 420W, konieczne będzie zamontowanie 18 takich modułów, tworząc tym samym system o łącznej mocy 7,5kW.

W przydatku ilości paneli wykorzystanych w konkretnej instalacji duże znaczenie ma oczywiście wielkość powierzchni przeznaczonej na jej montaż. Bardzo często stanowi to czynnik warunkujący ostateczny dobór poszczególnych komponentów.  

Ile kosztuje instalacja 7 kW?

Określenie ceny instalacji jest bardzo indywidualną kwestią, zależną od wielu czynników.

W SunSol jednak naszym klientom przedstawiamy trzy warianty cenowe: Premium, Inteligentny, Ekonomiczny – w zależności od tego, czego konkretnie oczekują od swojej instalacji.

Oferty Premium oparte są na panelach od producenta SunPower Maxeon 3 lub REC Alfa Pure, które mają najwyższą na świecie wydajność i potrójną 25-letnią gwarancję, do których w zestawie proponujemy innowacyjny inwerter SolarEdge SE. W przypadku instalacji Premium o mocy 7 kW jej cena mieścić się w przedziale 39000- 50 000 zł netto.

W Wariancie Inteligentnym stosujemy panele fotowoltaiczne marki REC TwinPeak oraz inteligentny inwerter SolarEdge z funkcją monitoringu instalacji. To opcja bardziej przystępna cenowo, a jednocześnie zapewniająca wydajność i elegancki design na poziomie Premium. Cena takiego zestawu dla mocy 7 kW wyniesie od 30 000 do 35 000 zł netto.

Natomiast klientom oczekującym wysokiej jakości i sprawności instalacji w przystępnej cenie proponujemy wariant Ekonomiczny, w którym stosujemy panele fotowoltaiczne Trina Solar – jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. W pakiecie proponujemy inwerter hybrydowy marki GoodWe, który obsługuje magazyn energii i zasilanie awaryjne. Cena systemu ekonomicznego o mocy 7 kW mieści się w przedziale cenowym 30 000 – 33 000 zł netto.  Z powyższych przykładów można wywnioskować, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 7kW wraz z montażem będzie kosztować od 30000 do 50 000 zł netto w zależności od jakości wykorzystanych elementów.