Jak dobrać moc instalacji?

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy dla optymalnego wykorzystania energii słonecznej i zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Poniżej przedstawiam podstawowe wskazówki, które pomogą Ci dokonać odpowiedniego doboru w tej kwestii.

  • Zbadaj swoje roczne zużycie energii
  • Określ dostępną powierzchnię na dachu lub terenie
  • Zbadaj średnie nasłonecznienie w twoim regionie
  • Rozważ przyszłe potrzeby (np. dodanie nowych urządzeń)

Pamiętaj, nie musisz podejmować decyzji sam.  Powyższe wskazówki stanowią ogólne wytyczne, a dokładny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej powinien być wykonany przez specjalistę, który uwzględni wszelkie dodatkowe czynniki i indywidualne potrzeby Twojego domu lub firmy.

Ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 6 kW?

W Polsce, przy założeniu, że instalacja fotowoltaiczna jest dobrze ułożona względem nasłonecznienia, a jej kąt nachylenia wynosi 20-40 stopni, średnia roczna produkcja energii dla instalacji o mocy 6 kW wynosi 5000-6500 kWh. Są to oczywiście szacunkowe wielkości, więc w zależności od indywidualnych czynników, wartości te mogą się nieznacznie różnić.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – ile paneli potrzebujesz?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6kW, może się składać z 12-18 paneli fotowoltaicznych, w zależności od mocy poszczególnych modułów wykorzystanych w danym systemie.

Zakładając, że instalacja ma składać się ze standardowych paneli o mocy 420W, konieczne będzie zamontowanie 15 takich modułów, tworząc tym samym system o łącznej mocy 6,3kW.

W przydatku ilości paneli wykorzystanych w konkretnej instalacji duże znaczenie ma oczywiście wielkość powierzchni przeznaczonej na jej montaż. Bardzo często stanowi to czynnik warunkujący ostateczny dobór poszczególnych komponentów.  

Ile kosztuje instalacja 6 kW?

Określenie ceny instalacji jest bardzo indywidualną kwestią, zależną od wielu czynników.

W SunSol jednak naszym klientom przedstawiamy trzy warianty cenowe: Premium, Inteligentny, Ekonomiczny – w zależności od tego, czego konkretnie oczekują od swojej instalacji.

Oferty Premium oparte są na panelach od producenta SunPower Maxeon 3 lub REC Alfa Pure, które mają najwyższą na świecie wydajność i potrójną 25-letnią gwarancję, do których w zestawie proponujemy innowacyjny inwerter SolarEdge SE. W przypadku instalacji Premium o mocy 6kW jej cena mieścić się w przedziale 36 000 – 47 000 zł netto.

W Wariancie Inteligentnym stosujemy panele fotowoltaiczne marki REC TwinPeak oraz inteligentny inwerter SolarEdge z funkcją monitoringu instalacji. To opcja bardziej przystępna cenowo, a jednocześnie zapewniająca wydajność i elegancki design na poziomie Premium. Cena takiego zestawu dla mocy 6kW wyniesie od 28 000 do 32 000 zł netto.

Natomiast klientom oczekującym wysokiej jakości i sprawności instalacji w przystępnej cenie proponujemy wariant Ekonomiczny, w którym stosujemy panele fotowoltaiczne Trina Solar – jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. W pakiecie proponujemy inwerter hybrydowy marki GoodWe, który obsługuje magazyn energii i zasilanie awaryjne. Cena systemu ekonomicznego o mocy 6kW mieści się w przedziale cenowym 26 000 – 29 000 zł netto.  Z powyższych przykładów można wywnioskować, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kW wraz z montażem będzie kosztować od 28000 do 47 000 zł netto w zależności od jakości wykorzystanych elementów.