Jak dobrać moc instalacji?

Podstawą doboru odpowiedniej mocy instalacji jest zrozumienie oraz ocenienie potrzeb energetycznych użytkowników oraz samego budynku, dlatego już na wstępie konieczne jest czyli określenie:

  •       średniego rocznego zużycie energii
  •       powierzchni i stanu technicznego budynku
  •       lokalizacji

Dobór mocy to bardzo odpowiedzialna decyzja, dlatego przy jej podjęciu zachęcamy do skorzystania z usług doświadczonych doradców SunSol, którzy na podstawie rozmowy i pełnego audytu zaproponują rozwiązania dedykowane Twoim potrzebom.

Ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 4 kW?

W przypadku instalacji o mocy 4kW konieczne będzie zainstalowanie od 8 do 14 paneli fotowoltaicznych.

Głównym czynnikiem przesądzającym o dokładnej liczbie paneli w systemie jest oczywiście moc poszczególnych komponentów – im niższa moc, tym więcej paneli trzeba wykorzystać by zbudować instalację o konkretnej mocy.

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW – ile paneli potrzebujesz?

Instalacja o mocy 3 kW to relatywnie niewielki system, składający się zwykle z 6 do nawet 12 paneli. Liczba ta uzależniona jest przede wszystkim od mocy pojedynczego panelu wykorzystanego do budowy systemu.

Wybór odpowiednich  komponentów oczywiście jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od konkretnych preferencji i wymagań inwestorów. Na przykład, w instalacji o mocy 3,4 kWp, decydując się na panele o mocy 380 Wp, konieczne będzie zamontowanie 9 takich paneli.

Warto pamiętać, że przy wyborze paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę nie tylko moc, ale także inne czynniki, takie jak wydajność, trwałość, gwarancja i kompatybilność z systemem. Dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych, którzy pomogą Ci w doborze odpowiednich paneli oraz ich ilości, aby system w pełni spełniał Twoje potrzeby i oczekiwania.

Ile kosztuje instalacja 4 kW?

Określenie ceny instalacji jest bardzo indywidualną kwestią, zależną od wielu czynników.

W SunSol jednak naszym klientom przedstawiamy trzy warianty cenowe: Premium, Inteligentny, Ekonomiczny, by otrzymali ofertę w pełni dopasowaną do ich potrzeb oraz przewidzianego budżetu.

Oferty Premium oparte są na panelach od producenta SunPower Maxeon 3 lub REC Alfa Pure, które mają najwyższą na świecie wydajność i potrójną 25-letnią gwarancję, do których w zestawie proponujemy innowacyjny inwerter SolarEdge SE. W przypadku instalacji Premium o mocy 4kW jej cena mieścić się w przedziale 29000 – 33000zł netto.

W Wariancie Inteligentnym stosujemy panele fotowoltaiczne marki REC TwinPeak oraz inteligentny inwerter SolarEdge z funkcją monitoringu instalacji. To opcja bardziej przystępna cenowo, a jednocześnie zapewniająca wydajność i elegancki design na poziomie Premium. Cena takiego zestawu dla mocy 4kW wyniesie od 26000 do 30000zł netto.

Natomiast klientom oczekującym wysokiej jakości i sprawności instalacji w przystępnej cenie proponujemy wariant Ekonomiczny, w którym stosujemy panele fotowoltaiczne Trina Solar – jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. W pakiecie proponujemy inwerter hybrydowy marki GoodWe, który obsługuje magazyn energii i zasilanie awaryjne. Cena systemu ekonomicznego o mocy 4kW mieści się w przedziale cenowym 22 000 -24 000zł netto. Z powyższych przykładów można wywnioskować, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW wraz z montażem będzie kosztować od 22000 do 33 000 zł netto w zależności od jakości wykorzystanych elementów.