Jak dobrać moc instalacji?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu indywidualnych kwestii. Przede wszystkim ważne są parametry Twojego budynku, nawyki korzystania z energii oraz ilość dostępnego światła słonecznego w Twojej lokalizacji. 

Aby zdefiniować swoje zapotrzebowanie energetyczne, konieczne jest najpierw oszacowanie zużycia energii. Możesz to zrobić, analizując rachunki za media z ostatnich miesięcy, które wskażą, ile kilowatogodzin energii zużywasz każdego miesiąca. Następnie powinieneś ocenić te wyniki i obliczyć średnią wartość.

Nie musisz jednak podejmować tego wyzwania samodzielnie – chętnie Ci w tym pomożemy. Przeprowadzimy kompleksową analizę zużycia energii w Twoim budynku i dobierzemy optymalną moc instalacji.

Pamiętaj, dokładnie dopasowana wielkość instalacji ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia opłacalności systemu fotowoltaicznego oraz przyspieszenia zwrotu z inwestycji. Jeśli moc instalacji jest zbyt mała, nie będzie w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania energetycznego domu i konieczne będzie dokupienie brakującej energii z sieci. Z kolei zbyt duża instalacja, która znacznie przekracza potrzeby energetyczne użytkowników, wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi i dłuższym okresem spłaty, tym bardziej, że obowiązujący system rozliczeń net -billing ma swoje ograniczenia – środki, jakie otrzymasz za sprzedaż nadwyżek energii, nie mogą przekroczyć 20% wartości prądu, który oddasz do sieci w danym miesiącu.

Ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 3 kW?

Możemy założyć przewidywaną średnią roczną produkcję energii dla instalacji o mocy 3kW. W Polsce oscyluje ona w granicach 2500-3000 kWh rocznie.

Należy jednak mieć na uwadze, że jest to tylko szacowana wartość, rzeczywista produkcja może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak lokalizacja, nachylenie paneli, ekspozycja na słońce, poziom zacienienia, efektywność paneli, czy warunki pogodowe.

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW – ile paneli potrzebujesz?

Instalacja o mocy 3 kW to relatywnie niewielki system, składający się zwykle z 6 do nawet 12 paneli. Liczba ta uzależniona jest przede wszystkim od mocy pojedynczego panelu wykorzystanego do budowy systemu.

Wybór odpowiednich  komponentów oczywiście jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od konkretnych preferencji i wymagań inwestorów. Na przykład, w instalacji o mocy 3,4 kWp, decydując się na panele o mocy 380 Wp, konieczne będzie zamontowanie 9 takich paneli.

Warto pamiętać, że przy wyborze paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę nie tylko moc, ale także inne czynniki, takie jak wydajność, trwałość, gwarancja i kompatybilność z systemem. Dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych, którzy pomogą Ci w doborze odpowiednich paneli oraz ich ilości, aby system w pełni spełniał Twoje potrzeby i oczekiwania.

Ile kosztuje instalacja 3 kW?

Głównym czynnikiem warunkującym cenę instalacji fotowoltaicznej są zastosowane w niej komponenty.

W SunSol oferujemy trzy warianty cenowe: Premium, Inteligentny, Ekonomiczny.

Premium oparte są na panelach od producenta SunPower Maxeon 3 lub REC Alfa Pure, które mają najwyższą na świecie wydajność i potrójną 25-letnią gwarancję, do których w zestawie proponujemy innowacyjny inwerter SolarEdge SE. W przypadku instalacji Premium o mocy 3kW jej cena mieścić się w przedziale 26000- 30000zł netto.

W Wariancie Inteligentnym stosujemy panele fotowoltaiczne marki REC TwinPeak oraz inteligentny inwerter SolarEdge z funkcją monitoringu instalacji. To opcja bardziej przystępna cenowo, a jednocześnie zapewniająca wydajność i elegancki design na poziomie Premium. Cena takiego zestawu dla mocy 3kW wyniesie od 23000 do 27000zł netto.

Natomiast klientom oczekującym wysokiej jakości i sprawności instalacji w przystępnej cenie proponujemy wariant Ekonomiczny, w którym stosujemy panele fotowoltaiczne Trina Solar – jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. W pakiecie proponujemy inwerter hybrydowy marki GoodWe, który obsługuje magazyn energii i zasilanie awaryjne. Cena systemu ekonomicznego o mocy 3kW mieści się w przedziale cenowym 18 000 – 20 000zł netto. Z powyższych przykładów można wywnioskować, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kW wraz z montażem będzie kosztować od 18 000 do 30 000 zł netto w zależności od jakości wykorzystanych elementów.