Jakie są najczęstsze problemy z instalacjami fotowoltaicznymi i jak je rozwiązać?
Data publikacji: 2024-08-28
Panele fotowoltaiczne przynoszą wiele korzyści ich użytkownikom – oszczędności na rachunkach, ochrona środowiska, niezależność energetyczna. Jednak, aby fotowoltaika przynosiła wymienione korzyści należy rozwiązać wszelkie występujące problemy.
Instalacje fotowoltaiczne są na ogół niezawodne, ale jak każdy system technologiczny, mogą napotkać różne problemy. Poniżej omówimy najczęstsze problemy z instalacjami fotowoltaicznymi oraz sposoby na ich rozwiązanie. Zapraszamy!
PROBLEMY PV – ZACIENIENIE PANELI SŁONECZNYCH
Najczęściej występującym problemem jest zacienienie, nawet niewielkiej części panelu, co może znacznie obniżyć wydajność całego systemu. Drzewa, kominy, anteny, a nawet zabrudzenia mogą powodować zacienienie. Rozwiązaniem może być:
Optymalizacja miejsca montażu – unikaj montowania paneli w miejscach, gdzie mogą być zacienione. W razie potrzeby przytnij drzewa lub przesuń obiekty mogące rzucać cień.
Mikroinwertery lub optymalizatory mocy – te urządzenia pozwalają na niezależne zarządzanie każdym panelem, minimalizując wpływ zacienienia na wydajność całego systemu.
PROBLEMY PV – INWERTER
Inwerter jest kluczowym elementem systemu, przekształcającym prąd stały (DC) z paneli na prąd zmienny (AC). Problemy z inwerterem mogą obejmować błędy systemowe, awarie lub przegrzewanie. By uniknąć problemów należy:
Regularne monitorowanie – większość nowoczesnych inwerterów ma system monitorowania, który powiadamia o problemach. Warto regularnie sprawdzać stan inwertera i reagować na wszelkie alarmy.
Chłodzenie – upewnij się, że inwerter jest zamontowany w dobrze wentylowanym miejscu, z dala od źródeł ciepła.
Serwis i wymiana – jeśli inwerter często ulega awariom, może być konieczny jego serwis lub wymiana. Inwertery mają zazwyczaj krótszą żywotność niż panele (około 10 – 15 lat).
PROBLEMY PV – SPADEK WYDAJNOŚCI PANELI
Z czasem panele słoneczne mogą tracić swoją wydajność. Może to być spowodowane naturalnym starzeniem się materiałów, brudem, liśćmi lub odchodami ptaków. Do głównych stosowanych rozwiązań należy:
Regularne czyszczenie – utrzymuj panele w czystości, usuwając z nich kurz, liście i inne zabrudzenia. Zaleca się mycie paneli przynajmniej raz do roku, a częściej w miejscach o dużym zapyleniu.
Przeglądy techniczne – regularnie sprawdzaj stan techniczny paneli. W przypadku znacznego spadku wydajności, rozważ konsultację z serwisantem, który oceni stan ogniw.
Chcesz dowiedzieć się więcej jak dbać o panele fotowoltaiczne? Zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu „Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?”.
PROBLEMY PV – NIEWŁAŚCIWE PODŁĄCZENIE LUB INSTALACJA
Błędy podczas instalacji, takie jak niewłaściwe połączenia elektryczne, złe ustawienie paneli lub niewłaściwie dobrany sprzęt, mogą prowadzić do awarii lub zmniejszenia wydajności systemu. By uniknąć tych problemów należy przeprowadzić:
Profesjonalna instalacja – zawsze korzystaj z usług certyfikowanych i doświadczonych instalatorów, takich jak SunSol. Niewłaściwa instalacja może nie tylko obniżyć wydajność systemu, ale także stanowić zagrożenie bezpieczeństwa.
Inspekcja systemu – po instalacji warto zlecić inspekcję niezależnemu specjaliście, aby upewnić się, że wszystko zostało wykonane poprawnie.
PROBLEMY PV – OKABLOWANIE
Uszkodzone kable, luźne połączenia lub złe uziemienie mogą prowadzić do spadku wydajności, a nawet awarii całego systemu. Rozwiązaniem są:
Regularne kontrole – okresowo sprawdzaj stan okablowania, zwracając uwagę na wszelkie oznaki zużycia lub uszkodzeń.
Ochrona przed gryzoniami – upewnij się, że kable są odpowiednio zabezpieczone przed gryzoniami, które mogą je uszkodzić.
PROBLEMY PV – PRZEPIĘCIA I USZKODZENIA SPOWODOWANE BURZAMI
Uderzenia pioruna lub przepięcia w sieci mogą uszkodzić system fotowoltaiczny, zwłaszcza inwerter. Rozwiązaniem są:
Ochrona przeciwprzepięciowa – zainstaluj odpowiednie urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, które zabezpieczą system przed uszkodzeniami spowodowanymi przepięciami.
Uziemienie – upewnij się, że instalacja jest prawidłowo uziemiona, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń w wyniku uderzeń pioruna.
PROBLEMY PV – LICZNIK DWUKIERUNKOWY
W przypadku systemów podłączonych do sieci, licznik dwukierunkowy monitoruje ilość energii wyprodukowanej i oddanej do sieci oraz zużytej z sieci. Błędy w działaniu licznika mogą prowadzić do nieprawidłowych rozliczeń. Jako rozwiązanie stosuje się:
Kalibracja i serwis licznika – regularnie sprawdzaj działanie licznika i, jeśli to konieczne, zleć jego kalibrację lub serwis. Skontaktuj się z operatorem sieci w przypadku podejrzenia nieprawidłowego działania.
PODSUMOWANIE
Problemy z instalacjami fotowoltaicznymi mogą wystąpić na różnych etapach użytkowania, od instalacji po codzienną eksploatację. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o system, regularnie monitorować jego działanie i reagować na wszelkie nieprawidłowości. Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać potencjał energii słonecznej i cieszyć się bezproblemowym działaniem instalacji przez wiele lat.
Myślisz o inwestycji w Odnawialne Źródła Energii? Chcesz skorzystać z największego programu dofinansowań Mój Prąd 6.0? Skontaktuj się z nami – realizujemy projekty z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych najnowszej generacji, które charakteryzują się wysoką sprawnością i wieloletnią żywotnością.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej