Żywotność pompy ciepła
Data publikacji: 2024-01-05
Pompy ciepła bez wątpienia zrewolucjonizowały rynek energetyczny. Wykorzystuje ona zasoby naturalne takie jak powietrze, woda, ziemia do ogrzania pomieszczeń w naszym domu lub podgrzania ciepłej wody użytkowej.
Jeżeli decydujemy się na zakup pompy ciepła ważne jest dla nas przez ile lat będzie nam ona służyć. Żywotność pompy ciepła to jeden z kluczowych elementów podczas jej inwestycji.
Jednak jak długo może pracować pompa ciepła? Czy inwestycja w pompę ciepła jest długoterminowa? Wszystkich najważniejszych informacji o żywotności pompy ciepła dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA – ILE WYNOSI?
Zacznijmy od początku – czyli od wyjaśnienia czym jest pompa ciepła. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, której zadaniem jest ogrzanie budynku oraz podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Potrzebną do pracy energię pobiera z gruntu, wody bądź powietrza, która następnie jest przekazywana do systemu grzewczego. Do swojej pracy wykorzystuje również niewielką, bo zaledwie 25%, energii elektrycznej, która służy do zasilenia sprężarki.
Pompa ciepła należy do Odnawialnych Źródeł Energii, a co za tym idzie? Jej praca jest w pełni ekologiczna, a samo urządzenie nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych.
Co więcej pompa ciepła jest uważana za urządzenie bezawaryjne, energooszczędne i bezobsługowe, które będzie działać przez długie lata. Czyli ile dokładnie?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Eksploatacja pompy ciepła zależy od wielu czynników, które dokładnie wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Statystyczną żywotność pompy ciepła określa się na 20 – 25 lat. Jednak godzinowo podaje się czas 100 000 godzin działania pompy oraz 50 000 startów. Przekłada się to na 30 lat jeżeli pompa w ciągu dnia pracuje przez 8 godzin.
ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA A TYP URZĄDZENIA
Tak jak wspomniano wyżej pompa ciepła może pobierać energię z różnych źródeł. Właśnie ze względu na dolne źródło ciepła można rozróżnić trzy główne typu pomp ciepła. Każdy z typów będzie różnił się efektywnością oraz swoją żywotnością.
Powietrzna pompa ciepła
Jak sama nazwa wskazuje dolnym źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne znajdujące się na zewnątrz budynku. Jest to najtańsza opcja spośród wszystkich typów pomp ciepła. Wyróżnia się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła – split i monoblok.
Od tego, który rodzaj powietrznej pompy ciepła wybierzemy ma ogromne znacznie pod względem jej żywotności. Pompa ciepła monoblok składa się z jednej jednostki. Za to pompa ciepła split jest podzielona na dwie jednostki – zewnętrzna, w której znajduje się sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny i jednostki wewnętrznej, w której znajduje się skraplacz.
Pompa ciepła monoblok cechuje się około o 5 lat dłuższą żywotnością od pompy ciepła split.
Szacuje się, że żywotność powietrznej pompy ciepła typu split wynosi około 15 lat, a pompy ciepła typu monoblok wynosi od 20 do 25 lat.
Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła jest uważana za najbardziej efektywne urządzenie. Jest to spowodowane stabilnym źródłem ciepła, którym jest grunt. Temperatura gruntu jest stała niezależnie od panujących wokół warunków atmosferycznych. Przekłada się to również na żywotność pompy ciepła.
Szacuje się, że gruntowa pompa ciepła może działać bezawaryjnie przez nawet 30 lat!
Wodna pompa ciepła
Wodna pompa ciepła pobiera energię z wody znajdującej się w studni głębinowej lub pobliskiego zbiornika wodnego. Ich żywotność jest szacowana na 30 lat.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach pomp ciepła to zapraszamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu „Rodzaje pomp ciepła”.
ŻYWOTNOŚĆ POMPY CIEPŁA – OD CZEGO ZALEŻY?
Pompa ciepła składa się z wielu kluczowych elementów konstrukcyjnych, które wpływają na pracę całego urządzenia oraz jego żywotność.
Od czego zależy żywotność pompy ciepła? Oto kilka czynników:
- Żywotność sprężarki – jest to najważniejszy element całej instalacji, od którego zależy dalsza, efektywna praca. Jeżeli zapewnimy jej bieżące utrzymanie możemy zagwarantować dłuższą żywotność pompy ciepła. Należy pamiętać o regularnym przeglądzie, który zapewni bezawaryjną pracę pompy ciepła na długi czas.
- Sprawność górnego źródła ciepła – jest to system ogrzewania, który odbiera ciepła wygenerowane przez pompę ciepła. Może być to ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe, grzejniki lub klimakonwektory. Ważne by system grzewczy był szczelny – by pompa ciepła nie musiała generować niepotrzebnie więcej ciepła. Warto również zainwestować w termomodernizację budynku – wpłynie to na mniejszą utratę ciepła, więc dom będzie wymagać znacznie mniejszego zużycia energii.
- Rodzaj dolnego źródła ciepła – to na jaki typ pompy ciepła się zdecydujemy będzie wpływać na jej sprawność. Jak już wspomniano powyżej dolne źródło ciepła ma wpływ na efektywność pomy ciepła czyli także na jej żywotność.
- Przeglądy – jeżeli chcemy by pompa ciepła była głównym urządzeniem grzewczym w naszym domu to warto pamiętać o regularnych przeglądach. Łatwiej jest zapobiec awarii niż wymieniać komponenty. Powinno się wykonywać przegląd pompy ciepła raz do roku.
- Montaż – jeżeli montaż pompy ciepła został wykonany w sposób nieprawidłowy to przełoży się to na jej krótszy czas eksploatacji. Warto odpowiednio dobrać parametry takie jak moc pompy ciepła pod własne zapotrzebowanie cieplne. Zawsze stawiaj na sprawdzone firmy takie jak SunSol.
PODSUMOWANIE
Żywotność pompy ciepła wynosi mniej więcej 25 – 30 lat. Jednak czas jej działania jest uzależniony od sposobu użytkowania. Należy pamiętać o regularnych przeglądach, ponieważ przekładają się one na bezawaryjne działanie pompy ciepła.
Zastanawiasz się nad inwestycją w pompę ciepła? Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści, pomogą dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła, przedstawią projekt oraz przeprowadzą montaż.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej