Samodzielny montaż pompy ciepła – czy to możliwe?
Data publikacji: 2024-03-04
Coraz więcej osób decyduje się na zakup pompy ciepła. Jest to spowodowane świadomością energetyczną, dbaniem o środowisko naturalne i obniżeniem kosztów ogrzewania.
Montaż pompy ciepła ma wpływ na dalsze funkcjonowanie całego systemu. Jeżeli instalacja zostanie przeprowadzona w nieodpowiedni sposób, może to doprowadzić do awarii lub uszkodzenia urządzenia.
Czy możemy wykonać samodzielnie montaż pompy ciepła? Czy to możliwe? Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu pompy ciepła? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
MONTAŻ POMPY CIEPŁA A JEJ RODZAJ
Wybór rodzaju pompy ciepła ma istotny wpływ na jej późniejszy montaż. Montaż gruntowej pompy ciepła wymaga dodatkowego nakładu pracy i pieniędzy niż w przypadku powietrznej pompy ciepła. Jest to spowodowane wymiennikiem gruntowy, który jak wynika z nazwy, musi znajdować się w ziemi. Należy również położyć rury z płynem chłodzącym na odpowiedniej głębokości.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wodnej pompy ciepła, przy której konieczne jest wykopanie studni głębinowej lub połączenie z pobliskim zbiornikiem wodnym.
Powietrzna pompa ciepła
Jak już wspomniano najłatwiejsza w montażu jest powietrza pompa ciepła. Można wyróżnić dwa podtypy tej pompy – split i monoblok.
Pompa ciepła split
Pompa ciepła typu split to składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. W jednostce zewnętrznej znajdują się komponenty takie jak parownik, zawór rozprężony oraz sprężarka. Natomiast w jednostce wewnętrznej znajduje się skraplacz.
Jest to najpopularniejszy typ pompy ciepła, w którym czynnik chłodniczy pozostaje płynny niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz budynku.
Pompa ciepła monoblok
Jest to jedno urządzenie, w którym umieszczone zostały wszystkie komponenty. Całość jest hermetycznie zamknięta, co daje gwarancje szczelności i trwałości.
SAMODZIELNY MONTAŻ POMPY CIEPŁA – CO MUSISZ WIEDZIEĆ
Samodzielny montaż omówimy na przykładzie powietrznej pompy ciepła typu monoblok, ponieważ jest on możliwy do wykonania. Jednak nie jest to zalecane rozwiązanie, ale o tym w dalszej części artykułu. W przypadku pompy ciepła split montaż musi wykonać osoba z uprawnieniami f – gazowymi.
Zanim jednak przejdziemy do montażu, ważne jest odpowiednie dobranie pompy ciepła. Najlepiej skorzystać z usług firm zajmujących się tematem Odnawialnych Źródeł Energii, by nasza pompa nie zużyła się zbyt szybko i przynosiła nam oczekiwany komfort energetyczny.
Na początku należy dobrać pompę ciepła do naszych potrzeb grzewczych oraz stworzyć projekt instalacji. Dodatkowo należy zrobić:
- Wykonanie fundamentu,
- Ułożenie przewodów ogrzewania zasilania i powrotu,
- Realizacja przepustów,
- Ułożenie przewodów elektrycznych,
- Wykonanie odpływu mrozoodpornego.
Są to najbardziej wymagające czynności, jednak konieczne do przeprowadzenia dalszej instalacji. Sam montaż pompy ciepła i reszty urządzeń nie jest procesem skomplikowanym. Ważne, by pompa ciepła znajdowała się na równej i poziomej powierzchni. Pompa ciepła powinna przylegać do podłoża i tym samym zapewnić izolację akustyczną.
Jeżeli będziemy chcieli wykonać montaż pompy ciepła na nietypowej powierzchni niezbędne będzie zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed jej wywróceniem.
Podłączenie powietrznej pompy ciepła typu monoblok wiąże się z wykonaniem dodatkowych kanałów powietrznych, odpływu kondensatu oraz przepustów ściennych.
Pompę ciepła powinno się montować w garażu bądź piwnicy, zdecydowanie nie w części mieszkalnej. Pomieszczenie to powinno być także regularnie wietrzone.
BŁĘDY POPEŁNIANE PRZY MONTAŻU POMPY CIEPŁA
Jak już wspomnieliśmy powyżej prawidłowo przeprowadzony montaż pompy ciepła to kluczowy aspekt do jej prawidłowego funkcjonowania.
Jakie błędy możemy wykonać podczas montażu? Oto lista przykładowych błędów:
- Brak zabezpieczenia zamarznięcia układu w pompie,
- Niewłaściwe przekroje rur,
- Zbyt niskie umieszczenie jednostki zewnętrznej,
- Zastosowanie nieodpowiednich rur chłodniczych,
- Zagięcie rur chłodniczych,
- Nieodpowiedni zasobnik ciepłej wody użytkowej,
- Brak bufora, zwłaszcza w modernizowanych instalacjach.
Jeżeli podczas montażu wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, to może to skutkować obniżeniem efektywności pompy ciepła i tym samym jej szybsze zużycie i krótszą żywotność.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o montażu pompy ciepła to zapraszamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu „Montaż pomp ciepła – na co zwrócić uwagę”.
PODSUMOWANIE
Podsumowując prawidłowo wykonany montaż jak i sam projekt instalacji daje nam świadomość, że nasza pompa ciepła będzie działać w pełni sprawnie i efektywnie. W ten sposób zauważymy korzyści jakie powinna nam przynieść pompa ciepła, czyli korzyści finansowe.
Jak wspomniano wyżej podczas samodzielnego montażu pompy ciepła można popełnić wiele błędów, które będą miały wpływ na jej dalsze funkcjonowanie. Dlatego też montaż pompy ciepła najlepiej zlecić specjalistom, którzy odpowiednio wykonają instalację naszego przyszłego urządzenia grzewczego. Będziemy wtedy spokojni, że z naszą pompą ciepła nic się nie stało i będziemy w pełni cieszyć się ciepłem w naszym domu.
Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów? Chcesz skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze na instalację pompy ciepła? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z SunSol, którzy na pompach ciepła znają się, jak nikt innych. Przygotują spersonalizowaną ofertę na miarę Twoich potrzeb.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej