Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Data publikacji: 2023-12-04
Pompy ciepła jak i inne Odnawialne Źródła Energii cieszą się dużym zainteresowaniem w ostatnich latach. Głównie ze względu na to, że jest to jedno z najbardziej efektywnych energetycznie i przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych.
Do swojego działania mogą pobierać energię cieplną ze środowiska o niskiej temperaturze np. gruntu, wody, czy powietrza. Zatem do ich pracy nie potrzeba tradycyjnych paliw kopalnych, których zasoby na Ziemi szybko się kończą.
W tym artykule skupimy się na gruntowych i powietrznych pompach ciepła, rozwiejemy wszystkie wątpliwości na ich temat oraz przedstawimy, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w zależności od potrzeb. Zapraszamy do lektury!
POMPA CIEPŁA
Tak jak wspomniano wyżej, pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem do ogrzania domu czy podgrzania ciepłej wody użytkowej. Do swojej pracy pobierają energię cieplną z otoczenia i przenoszą ją do systemu grzewczego budynku. W zależności od rodzaju pompy ciepła, możemy pozyskiwać ciepło z wody, gruntu, a także z powietrza. Aby sprężarka znajdująca się w pompie ciepła mogła pracować potrzeba niewielkiej, bo zaledwie 25% mocy całej pompy, energii elektrycznej.
Warto zaznaczyć, że pompa ciepła w czasie pracy nie wykorzystuje procesu spalania, przez co nie wytwarza spalin, popiołu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Jej praca nie generuje dużego hałasu, a samo urządzenie jest bezobsługowe i nie wymaga od nas dodatkowej pracy.
GRUNTOWA POMPA CIEPŁA
Jak sama nazwa wskazuje dolnym źródłem ciepła jest woda znajdująca się w gruncie. Ten rodzaj pomp ciepła cieszy się największą wydajnością, głównie ze względu na to, że temperatura gruntu jest stała niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Dlatego też gruntowe pompy ciepła cechują się wysoką stabilnością pracy
Istnieją gruntowe pompy ciepła z pionowym oraz poziomym wymiennikiem ciepła. Pionowy wymiennik ciepła wymaga wykonania odwiertu, w którym następnie zostanie umieszczony kolektor. Natomiast przy zastosowaniu poziomego wymiennika ciepła nie ma konieczności wykonywania odwiertów, gdyż jest on umieszczany na powierzchni. Korzysta się wtedy z płytszych warstw gruntu.
Jednak należy mieć na uwadze fakt, że wykonanie odwiertu to wyższy koszt inwestycji, ale zastosowanie pionowego wymiennika ciepła zapewnia bardziej efektywną pracę całego systemu.
POWIETRZNA POMPA CIEPŁA
Powietrzna pompa ciepła to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań grzewczych w Polsce. Jest to spowodowane tym, że warunki klimatyczne w naszym regionie pozwalają na zastosowanie tego typu urządzenia bez większych ograniczeń na obszarze całego kraju.
Jak sama nazwa wskazuje w tym rodzaju pomp ciepła, energia pozyskiwana jest z powietrza. Jest ono wydmuchiwane za pomocą specjalnych wentylatorów. Działa najlepiej przy stabilnych warunkach atmosferycznych, a jej wydajność znacząco spada podczas dużych mrozów.
Wyróżniamy dwa typy powietrznych pomp ciepła:
- Pompy ciepła typu powietrze – powietrze, w których ciepło przekazywane jest do wnętrza budynku
- Pompy ciepła typu powietrze – woda, w których ciepło przekazywane jest do obiegu grzewczego i zasobnika z ciepłą wodą użytkową
Dzięki powietrznym pompom ciepła możemy zarówno ogrzewać budynek jak i go chłodzić w zależności od naszych potrzeb, czy pory roku.
POMPA CIEPŁA GRUNTOWA CZY POWIETRZNA – KTÓRĄ WYBRAĆ
Podczas inwestycji w pompę ciepła należy przede wszystkim zdecydować jaki rodzaj pompy ciepła będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Należy pamiętać, że każda popa jest inna i posiada inną wydajność grzewczą. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim wydajność grzewczą, efektywność, żywotność, poziom hałasu oraz wielkość.
Decydując się na zakup gruntowej pompy ciepła musimy liczyć się z początkowo wyższymi kosztami. Jest to spowodowane koniecznością wywiercenia otworów w ziemi oraz położeniem odpowiednich przyłączeń i rur z płynem chłodzącym na odpowiedniej głębokości. Jednak koszty związane z jej późniejszym użytkowaniem są stosunkowo niewielkie.
Jeżeli zależy nam, by to powietrzna pompa ciepła ogrzewała nasz dom musimy ją dogłębnie przeanalizować. Ważne jest to, że powietrzną pompę ciepła można zamontować w nowym budynku jak i modernizowanym. Jest ona tańszym rozwiązaniem od gruntowych pomp ciepła, ponieważ nie wymaga dodatkowych prac. Kolejną zaletą powietrznych pomp ciepła jest ich łatwy montaż, który jest stosunkowo prosty. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort, wygodę oraz nie lubią przepłacać.
Teraz, gdy już znamy wady i zalety obu rozwiązań decyzja powinna być prostsza. Przy wyborze, należy wziąć pod uwagę rozmiar działki, ponieważ gruntowe pompy ciepła wymagają większej powierzchni działki niż powietrzne pompy ciepła. Jednak należy pamiętać, że gruntowe pompy ciepła nie są dla każdego ponieważ na ich zakup trzeba zdecydować się na etapie budowy domu! Można więc śmiało powiedzieć, że powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym.
PODSUMOWANIE
Przy wyborze pompy ciepła należy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem cieplnym budynku jak i naszym komfortem grzewczym. Dodatkowo jej działanie może być wspomagane fotowoltaiką, co w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego oraz zmniejszenia rachunków za prąd.
Należy pamiętać, że pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem i decydując się na jej zakup wspieramy środowisko naturalne. Dzięki instalacji pompy ciepła skutecznie ogrzejemy swoje domy nawet w czasie mroźnej zimy.
Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami – naszym klientom oferujemy fachowy montaż systemów grzewczych wykorzystujących pompy ciepła.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej