Klimakonwektor do pompy ciepła – czy warto?
Data publikacji: 2024-02-05
Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym urządzeniem grzewczym do naszych domów. Nic dziwnego – jest to najbardziej ekologiczne i zarazem ekonomiczne źródło ciepła.
Przyjęło się, że z niskotemperaturową pompą ciepła najlepiej współpracuje ogrzewania płaszczyznowe tj. ścienne, podłogowe.
Jednak w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się klimakonwektory, które pozwalają na wydajniejsze wykorzystanie trybów chłodzenia i grzania.
Co to jest klimakonwektor i jak działa? Czy warto połączyć pompę ciepła z klimakonwektorem? – Wyjaśniamy!
KLIMAKONWEKTOR – CO TO?
Klimakonwektor, zwany również grzejnikiem rewersyjnym, to urządzenie, którego zadaniem jest uzyskanie pożądanej temperatury w budynku. Sprawdzają się one dobrze w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła – pompą ciepła.
Są one obecne na rynku od dłuższego czasu, jednak dopiero od niedawna, ze względu na zmienioną technologię, są stosowane również do domów.
Klimakonwektor działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem przy użyciu wentylatorów. Dzięki temu ciepło lub chłód są odbierane dużo szybciej oraz efektywniej i natychmiast trafiają do pomieszczenia. Mogą one pełnić dwie funkcje – grzejnika w chłodniejsze dni oraz klimatyzatora w cieplejsze.
Wyróżniamy kilka rodzajów klimakonwektorów ze względu na miejsce montażu:
- Klimakonwektor podłogowy
- Klimakonwektor ścienny
- Klimakonwektor kasetonowy
- Klimakonwektor sufitowy
Ze względu na zastosowaną konstrukcję wyróżniamy następujące rodzaje klimakonwektorów:
- Klimakonwektory wentylatorowe
- Klimakonwektory indukcyjne
Wyróżniamy także podział klimakonwektorów ze względu na ilość zastosowanych wymienników ciepła:
- Klimakonwektory dwururowe (z jednym wymiennikiem ciepła)
- Klimakonwektory czterorurowe (z dwoma wymiennikami ciepła)
KLIMAKONWEKTOR – ZALETY
Głównym zadaniem klimakonwektora jest utrzymywanie zadanej wcześniej temperatury w danym pomieszczeniu. Oto główne zalety klimakonwektorów:
- Przyjazne alergikom – klimakonwektory są wyposażone w specjalne filtry jonizujące, dzięki czemu sprawiają, że kurz się nie unosi.
- Dwa urządzenia w jednym – oczywiście chodzi tu o funkcje klimakonwektora. Może on służyć do chłodzenia pomieszczeń, czyli zastępuje klimatyzator. Może również ogrzewać pomieszczenia, czyli spełnia funkcję grzejników.
- Energooszczędne – z powodzeniem mogą zastępować energochłonne wentylatory. Połączenie klimakonwektorów z pompą ciepła to dobry sposób na efektywne grzanie oraz chłodzenie pomieszczeń przy niskich rachunkach. Dodatkowo oba urządzenia są przyjazne środowisku.
- Nowoczesny design – klimakonwektory są stosunkowo małych rozmiarów, więc nie zajmują dużo miejsca. Urządzenia są wykonane z starannością, a każdy szczegół jest odpowiednio dopracowany.Dodatkowo temperaturę można regulować za pomocą pilota, co ułatwia użytkowanie urządzenia.
KLIMAKONWEKTOR – WADY
Do niedawna największą wadą klimakonwektorów był hałas generowany podczas ich pracy. Dlatego też do niedawna nie były stosowane one w domach. W urządzeniach najnowszej generacji problem hałasu już nie występuje.
Oto wady klimakonwektorów:
- Czyszczenie i wymiana filtrów – jeżeli chcemy, by nasz klimakonwektor działał prawidłowo należy go regularnie czyścić. W urządzeniu zbiera się kurz, który może generować hałas oraz wpływać na nieprawidłową pracę klimakonwektora.Dodatkowo podczas chłodzenia wewnątrz urządzenia zbiera się wilgoć, która może powodować powstawanie drobnoustrojów. Należy również pamiętać o regularnym serwisowaniu klimakonwektorów, by działały sprawnie jak najdłużej.
- Wysoka cena
- Montaż tacek na skropliny lub podłączenia do kanalizacji
KLIMAKONWEKTOR DO POMPY CIEPŁA – CZY WARTO?
Klimakonwektor w połączeniu z pompą ciepła pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń oraz na ich chłodzenie latem. Klimakonwektor podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania w domu. Jest to wymiennik ciepła i stanowi połączenie grzejnika z klimatyzatorem. Podłącza się go do instalacji grzewczej oraz do klimatyzacji. Klimakonwektor sam w sobie nie jest źródłem ciepła czy chłodu, zatem musi współpracować z źródłem ciepła, którym może być pompa ciepła.
Dlatego też warto rozpatrzyć zakup klimakonwektora, jako górnego źródła ciepła w sytuacji gdy podjęliśmy decyzję o inwestycji w pompę ciepła. Ponieważ to właśnie z pompą ciepła klimakonwektory mają najbardziej optymalne warunki dla pracy.
Warto też zastanowić się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną. Dlaczego? fotowoltaika produkuje prąd, który możemy wykorzystać do pracy pompy ciepła oraz klimakonwektora. w ten sposób znacznie zaoszczędzimy na ogrzewaniu i chłodzeniu naszego domu.
Jednak zanim zdecydujemy się na zakup klimakonwektora warto zapoznać się z rodzajami klimakonwektorów oraz ich zasadą działania.
PODSUMOWANIE
Podsumowując klimakonwektor to jedno z lepszych rozwiązań górnego źródła ciepła do pompy ciepła. Może służyć zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia pomieszczeń.
Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami – naszym klientom oferujemy fachowy montaż systemów grzewczych wykorzystujących pompy ciepła.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej