Zmiana w ustawie OZE
Data publikacji: 2024-08-01
Obecnie rynek energetyki odnawialnej stoi przed opracowaniem nowych przepisów m. in. liberalizujących budowę elektrowni wiatrowych. Kolejną ważną zmianą jest ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która ma zapewniać lepsze zasady rozliczeń prosumentów w systemie net – billing.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje już ponad pół roku, a resortowi do tej pory nie udało się skierować do prac w parlamencie. Jednak teraz Ministerstwo zapowiada przyspieszenie prac w obszarze regulacji energetyki odnawialnej. Po wakacjach do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy o OZE.
Jakie czekają nas zmiany w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii? – Wyjaśniamy w poniższym artykule. Zapraszamy!
NET – BILLING NA LEPSZYCH WARUNKACH
Ministerstwo Klimatu poinformowało, że prosumenci, którzy rozpoczęli produkcję energii przed 1 lipca, po wejściu w życie zmian w ustawie o OZE, będą rozliczani na podstawie miesięcznej ceny RCEm. Nowe prawo powinno dać im możliwość przejścia na cenę RCE obowiązującą od 1 lipca, a decyzja ta powinna uwzględniać wyższą stopę zwrotu z niewykorzystanych lokat prosumenckich po roku (30% zamiast dotychczasowych 20%).
Dzięki nowelizacji ustawy o OZE, profesjonalni odbiorcy mogą teraz samodzielnie wybrać, w jakim systemie będą rozliczać wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną. Ponadto wartość energii dostarczonej do sieci energetycznej przez prosumenta musi być o 23% wyższa w net – billingu, odpowiadającej kwocie podatku VAT zapłaconego przy zakupie energii z sieci.
Ostatnie zmiany w net – billingu i przejście na godzinową stawkę RCE pozwolą na magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej w okresach największego nasłonecznienia i jej dostępność w okresach wzmożonego zapotrzebowania. Korzystanie z systemu magazynowania energii zmniejsza rachunki za energię elektryczną, eliminując potrzebę zakupu energii od sprzedawcy.
Rozwój rynku prosumenckiego należy wesprzeć poprzez publikację nowej oferty dofinansowania w ramach programu Mój Prąd ogłoszonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Składanie wniosków ma rozpocząć się 1 września. Więcej informacji o najnowszej edycji programu Mój Prąd dowiesz się z naszego poprzedniego wpisu „Mój Prąd – aktualizacja informacji”.
LIBERALIZACJA ZASADY 10H
Do Sejmu, po wakacjach, ma także trafić rządowa nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie farm wiatrowych. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska możemy spodziewać się zmian w zasadach lokalizowania elektrowni wiatrowych poprzez zniesienie ogólnej zasady odległościowej (10H) i wprowadzenie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych 500 m.
Zmiany mają zajść również w sektorze offshore w nowelizacji ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma się tym zająć po zakończeniu prac nad ustawą dla elektrowni wiatrowych na lądzie i nowelizacji ustawy o OZE.
OGROMNE FUNDUSZE NA SIECI
Możemy również spodziewać się zwiększenia inwestycji w inteligentne sieci elektroenergetyczne! Projekt realizowany ma być z realizowany z unijnych funduszy.
Niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało kolejne umowy o dotacje na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych z programu Funduszu Europejskich dla Polski Wschodniej 2021 – 2027. Całkowita wartość inwestycji wynosi 221,5 mln zł, z czego 134 mln zł to fundusze unijne. Fundusze te mają trafić m. in. do operatorów sieci PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja
PODSUMOWANIE
Już we wrześniu startuje kolejna edycja największego w Polsce programu dofinansowań do Odnawialnych Źródeł Energii – Mój Prąd. W nowej edycji nie zabraknie dofinansowań na fotowoltaikę oraz magazynu energii.
Chcesz zacząć oszczędzać i inwestować w przyszłość? Skontaktuj się z naszymi doradcami energetyczni z SunSol, którzy stworzą oferty na miarę twoich potrzeb, a dodatkowo pomogą Ci ubiegać się o dofinansowanie w ramach Mojego Prądu 6.0.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej