Dynamiczne taryfy opłat już od sierpnia. Nadciąga rewolucja w rachunkach za prąd
Data publikacji: 2024-04-02
Najpóźniej do 24 sierpnia tego roku najwięksi dostawcy energii elektrycznej muszą poszerzać swoją ofertę dla klientów indywidualnych, korzystając z taryf dynamicznych.
W przeciwieństwie do obecnych planów cenowych, ceny energii zmieniają się co 15 minut w oparciu o aktualne notowania na giełdzie notowań w Warszawie.
Najtańsza energia będzie obowiązywać w nocy i podczas weekendów. Przejście na taryfę dynamiczną może prowadzić do niższych rachunków za energię. Wymaga to jednak wiedzy o tym, jak działa cały system i jak zmienić dotychczasowe nawyki.
Jak taryfy dynamiczne wpłyną na magazyny energii? – Wyjaśniamy!
CENA PRĄDU – OD CZEGO ZALEŻY?
Należy pamiętać, że „zamrożone” ceny za energię elektryczną obowiązują do końca czerwca. Od 1 lipca bieżącego roku możemy spodziewać się ceny 739,3 zł/MWh netto. Do tego trzeba doliczyć również pozostałe składowe rachunku, takie jak opłata dystrybucji energii i podatek VAT.
Obecnie najczęściej stosowanymi taryfami w gospodarstwach domowych są G11 i G12. W pierwszym przypadku koszty energii elektrycznej pozostają takie same niezależnie od dnia i nocy. Drugi plan cenowy obejmuje dwa plany cenowe – wyższa dla energii elektrycznej zużywanej w godzinach szczytu, a niższa dla energii dostarczanej w godzinach pozaszczytowych (zwykle w nocy i wczesnym popołudniem). Cena (zł/kWh) jest z góry ustalana przez regulatora.
Sama cena za prąd jest tylko częścią rachunku za energię elektryczną. Całkowita kwota płatności obejmuje również opłaty sprzedażowe i podatki. Według danych Polskiej Komisji Energii Elektrycznej (PKEE) w rachunku gospodarstwa domowego może znajdować się aż 12 różnych opłat.
Zakup i dostawa energii
Najważniejsza jest cena zakupu energii zużywanej w określonym czasie. Każda pozycja zawiera liczbę zużytej kWh, cenę netto za kWh (w zależności od wybranego planu taryfowego), wartość netto (iloczyn zużytej energii i ceny netto), stawkę podatku VAT, kwotę tego podatku oraz całkowita kwota.
Wiele czynników wpływa na koszty dystrybucji energii elektrycznej. Opłaty dystrybucyjne dzielą się na opłaty zmienne i opłaty stałe. O pierwszej kwocie decydują m.in. ilość pobieranej energii, ale także miejsce, w którym energia jest dostarczana. Natomiast opłaty stałe są niezależnie od ilości zużytej energii.
TARYFY DYAMICZNE – JAK TO DZIAŁA?
Taryfa dynamiczna to sposób rozliczeń za zużycie energii elektrycznej, uwzględniający m.in. wahania cen energii elektrycznej w zależności od zapotrzebowania, pory dnia, sezonowości, kosztów emisji dwutlenku węgla, dostępności odnawialnych źródeł energii. Przy taryfach dynamicznych ceny energii elektrycznej ustalane są na Towarowej Giełdzie Energii. Aktualnie są one aktualizowane co godzinę, ale ostatecznie zostanie to zmienione na co 15 minut.
Przedsiębiorstwa dostarczające energię obsługujące ponad 200 000 odbiorców mają czas do 24 sierpnia na dodanie do swoich ofert nowych typów taryf. Z drugiej strony odbiorcy energii elektrycznej nie mają obowiązku przejścia na nowy sposób rozliczeń za dostawę i zużycie energii elektrycznej. Zanim podejmiemy decyzję, musimy obliczyć, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze.
Jak sprawdzić, kiedy ceny prądu są najtańsze? Można to zrobić między innymi na stronie Polskich Sieci Energetycznych. Możemy zaplanować wykorzystanie analizując dane z poprzednich okresów rozliczeniowych.
Warto zaprogramować załączenie energochłonnych urządzeń w przedziale czasu, w którym ceny energii elektrycznej są najniższe w taryfie dynamicznej.
Należy jednak jasno powiedzieć, że zmniejszenie rachunków za prąd wymaga dużego wysiłku. Oznacza to dostosowanie swoich nawyków do nowych sytuacji i trzymanie się złotej zasady – korzystaj z prądu tylko wtedy, gdy jest najtańszy. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia.
MAGAZYNY ENERGII A TARYFA DYNAMICZNA
Wprowadzenie taryf dynamicznych jest kolejnym krokiem w powszechnym stosowaniu tzw. magazynów energii. Dzięki nim możesz zaoszczędzić jeszcze więcej. Magazyny energii automatycznie gromadzą energię, gdy ceny są niskie i „oddają”, gdy ceny rosną.
Eksperci zwracają uwagę, że przejście na taryfę dynamiczne opłaca się szczególnie właścicielom magazynów energii wchodzących w skład systemów fotowoltaicznych. Ponieważ samochody elektryczne pełnią również funkcję urządzeń magazynujących energię, użytkownicy samochodów elektrycznych powinni również z zadowoleniem przyjąć powszechne korzystanie z samochodów elektrycznych.
Właściciele domów wakacyjnych i innych obiektów wynajmowanych na weekendy, gdy ceny energii elektrycznej są niskie, mogą również skorzystać z dynamicznych planów taryfowych i opcji magazynowania energii.
PODSUMOWANIE
Magazyny energii mogą niedługo stać się nieodłączną częścią systemu fotowoltaicznemu, a wprowadzenie taryf dynamicznych tylko na to wskazuje.
Stosowanie dynamicznych taryf energetycznych niesie ze sobą znaczne korzyści, zwłaszcza poprzez zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa systemów energetycznych.
Jeśli chcesz zoptymalizować swój system grzewczy i oszczędzać energię dzięki pompie ciepła – Skontaktuj się z nami! – w SunSol oferujemy idealne rozwiązanie. Specjalizujemy się nie tylko w doborze pomp ciepła dostosowanych do indywidualnych potrzeb, ale także w profesjonalnym montażu.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej