Instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii

Fotowoltaika wyposażona w magazyn energii (akumulatory) pozwala na gromadzenie wyprodukowanej energii, umożliwiając w ten sposób uniezależnienie się od dostawców prądu elektrycznego, czyli zakładów energetycznych. Niezbędnym elementem tego typu instalacji jest zestaw akumulatorów. Najprościej rzecz ujmując, działanie instalacji polega na tym, że akumulator jest ładowany w ciągu dnia. Co ważne, zgromadzona w nim energia może zostać wykorzystana w innym czasie, na przykład w nocy albo w ciągu pochmurnego dnia, kiedy słońce słabiej świeci, a przez to produkcja prądu będzie zdecydowanie mniej wydajna. Panele fotowoltaiczne z magazynem energii to rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z energii słonecznej o każdej porze dnia, bez względu na warunki pogodowe.

Z czego składa się system fotowoltaiczny akumulatorowy?

Co wchodzi w skład instalacji PV akumulatorowej? Fotowoltaika z akumulatorami składa się z takich elementów, jak:

  • panele fotowoltaiczne,
  • akumulatory do instalacji fotowoltaicznych,
  • regulator ładowania,
  • inwerter wyspowy.

Systemy fotowoltaiczne z magazynami energii (akumulatorami do paneli fotowoltaicznych) posiadają więc dwa dodatkowe elementy w stosunku do tradycyjnego systemu (on-grid – bez możliwości magazynowania energii), to jest akumulatory litowo-jonowe do fotowoltaiki i regulator ładowania. To właśnie te urządzenia odpowiadają za magazynowanie energii.

Co to jest regulator ładowania?

Regulator ładowania to urządzenie, którego zadaniem jest dbanie o poprawne ładowanie akumulatora do fotowoltaiki. Steruje on procesem ładowania i kontroluje go, aby zapobiec:

  • nadmiernemu rozładowaniu akumulatora,
  • przeładowaniu akumulatora,
  • cofaniu się prądu z akumulatora do ogniwa solarnego.

Wybór właściwego rozwiązania 

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, mamy do wyboru trzy rodzaje:

  • Instalacja on-grid – jest połączona z siecią publiczną, której używamy jako magazynu mocy, w przypadku awarii sieci nie możemy produkować własnego prądu.
  • Instalacja off-grid – nie jest połączona z siecią publiczną, polegamy tylko na produkcji prądu z fotowoltaiki i magazynowaniu energii w akumulatorach.
  • Instalacja hybrydowa – jest połączona z siecią publiczną i dodatkowo została wyposażona w akumulatory. W przypadku awarii sieci korzystamy z energii zmagazynowanej w akumulatorach.

Decydując się na rozwiązanie z magazynem mocy, musimy odpowiedzieć na szereg pytań. Jak długo chcemy korzystać z energii w akumulatorach? Jakich urządzenia będziemy używać? Czy akumulatory do fotowoltaiki mają być ładowane podczas braku energii w sieci? Nasi doświadczeni doradcy pomogą Państwu w doborze optymalnego rozwiązania.

Dofinansowanie na zakup i montaż systemów fotowoltaicznych z magazynami energii

Konieczność zamontowania dodatkowych urządzeń umożliwiających magazynowanie energii sprawia, że fotowoltaika z akumulatorami do paneli fotowoltaicznych jest droższa od instalacji on-grid, które nie posiadają magazynów energii. Istnieje jednak sposób na obniżenie kosztów związanych z ich zakupem i montażem – uzyskanie dotacji na panele fotowoltaiczne z akumulatorami. Decydując się na montaż systemu PV, warto skorzystać z usług firmy instalatorskiej, która proponuje swoim klientom pomoc w uzyskaniu dofinansowania na OZE na zestawy hybrydowe fotowoltaiczne i fotowoltaikę off-grid z akumulatorami energii. Takie wsparcie oferuje firma SunSol, która montuje instalacje fotowoltaiczne z akumulatorami lub bez u klientów z całej Polski. Podpowiadamy:

  • czy lepsza będzie fotowoltaika z akumulatorami, czy bez,
  • jakie akumulatory do fotowoltaiki wybrać.

Współpracujemy z inwestorami prywatnymi, właścicielami gospodarstw domowych oraz przedsiębiorcami, którzy chcą, by panele fotowoltaiczne pozwoliły uniezależnić się od rosnących cen energii.

 

 szymSzymon Chrzanowski | Doradca energetyczny | 531 689 927 | s.chrzanowski@sunsol.pl

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!