Instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii

Z czego składa się system fotowoltaiczny akumulatorowy?

Co wchodzi w skład instalacji PV akumulatorowej? Składa się ona z takich elementów, jak:

Instalacja z magazynami energii posiada więc dwa dodatkowe elementy w stosunku do tradycyjnego systemu (bez możliwości magazynowania energii), to jest akumulatory i regulator ładowania. To właśnie te urządzenia odpowiadają za magazynowanie energii.

Co to jest
regulator ładowania?

Regulator ładowania to urządzenie, którego zadaniem jest dbanie o poprawne ładowanie akumulatora. Steruje i kontroluje proces ładowania, tak aby zapobiec:

  • nadmiernemu rozładowaniu akumulatora,
  • przeładowaniu akumulatora,
  • cofaniu się prądu z akumulatora do ogniwa solarnego.

Akumulatory i rozwiązanie polegające na magazynowaniu energii są najczęściej wykorzystywane w instalacjach solarnych off-grid. To systemy autonomiczne, które nie są połączone z publiczną siecią energetyczną. W związku z tym nie ma możliwości odsprzedawania nadmiaru wyprodukowanej energii ani pobierania prądu z sieci zewnętrznej, w przypadku gdyby na przykład nasze panele słoneczne nie były w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii. Z tego względu instalacje fotowoltaiczne off-grid są idealnym rozwiązaniem dla domów czy firm, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci publicznej lub chcą być samowystarczalne, niezależne. Mogą być również wykorzystywane jako zasilanie awaryjne.


Magazynowanie energii
w systemach fotowoltaicznych hybrydowych

Instalacjami wykorzystującymi akumulatory i magazynowanie energii są także systemy fotowoltaiczne hybrydowe, stanowiące połączenie instalacji off-grid oraz on-grid (podłączonej do sieci publicznej). System hybrydowy umożliwia magazynowanie energii w akumulatorach, ale jest jednocześnie zintegrowany z siecią publiczną. W jego skład wchodzą takie elementy, jak:

To korzystne rozwiązanie, które eliminuje problem braku zasilania w pochmurne dni. Kiedy nie ma słońca i pobieranie energii słonecznej jest niemożliwe, wówczas prąd jest pobierany z sieci publicznej. Rozwiązanie takie pozwala także na odsprzedawanie nadmiaru wyprodukowanej energii.


Dofinansowanie na zakup i montaż systemów fotowoltaicznych z magazynami energii

Konieczność zamontowania dodatkowych urządzeń umożliwiających magazynowanie energii sprawia, że systemy fotowoltaiczne akumulatorowe są droższe od instalacji, które nie posiadają magazynów energii. Istnieje jednak sposób na obniżenie kosztów związanych z ich zakupem i montażem - uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Decydując się na montaż systemu PV warto skorzystać z usług firmy instalatorskiej, która proponuje swoim klientom pomoc w uzyskaniu dofinansowania na OZE.

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.