Zmiany w prawie – sumowanie mocy fotowoltaiki i magazynu energii
Data publikacji: 2024-07-18
Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, szykują się ważne zmiany w zakresie określania mocy instalacji PV, które współpracują z magazynami energii.
Niedawno na rządowych stronach pojawiła się informacja o zmianach w ustawie o inwestycjach w zakresie turbin wiatrowych i innych ustaw. Choć głównym celem zmian jest liberalizacja zasad budowy lądowych farm wiatrowych, projekt obejmie także inne ważne zapisy związane z Odnawialnymi Źródłami Energii.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, któremu powierzono przygotowanie tej nowelizacji, chce zmienić zasady obliczania mocy systemów fotowoltaicznych i związanych z nimi systemów magazynowania energii.
ZMIANY W PRAWIE ENERGETYCZNYM
Ministerstwo zapowiedziało, że zostaną doprecyzowane zasady dotyczące łącznej mocy mikrosystemów i magazynów energii poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów do ustawy – Prawo energetyczne.
Przepisy dotyczące sumowania mocy mikrosystemów i systemów magazynowania energii znajdują się w art. 7 ust. 8d12 Prawa energetycznego. Ministerstwo Klimatu chce to teraz zmienić w proponowanym projekcie ustawy o inwestycjach wiatrowych.
Treść nowego regulaminu nie jest jeszcze znana. Ministerstwo zapewnia jednak, że wprowadzenie do ustawy Prawo energetyczne zachęci prosumentów do instalowania magazynów energii o mocy większej niż moc elektryczna mikrosystemu.
Obecne przepisy skutkują preferencyjnym traktowaniem magazynów energii, których pojemność nie przekracza mocy zainstalowanej mikrosystemu. Planowane zmiany mają na celu lepsze wykorzystanie możliwości, jakie proponuje rola prosumenta oraz zwiększenie wykorzystania potencjału w zakresie własnego zużycia energii.
Efektem zmian w ustawie ma być odciążenie sieci energetycznej – nadwyżka energii z fotowoltaiki może być przechowywana w magazynie energii, zamiast wprowadzona do sieci.
FOTOWOLTAIKA Z MAAGZYNEM ENERGII – KORZYŚCI
Chociaż magazynowanie energii wiąże się z dodatkowymi kosztami, ma wiele zalet, w tym:
Obniżenie kosztów energii – Magazyny energii dają możliwość przechowywania taniej energii i wykorzystania jej, gdy ceny energii wzrosną. Dzięki temu użytkownicy mogą zmieniać swoje zużycie i unikać podwyżek cen, co skutkuje oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną.
Korzyści dla środowiska – Instalowanie magazynów energii w domach i firmach zmniejsza zanieczyszczenie, zwalcza skutki globalnego ocieplenia i redukuje szkodliwe gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla.
Stabilność energetyczna – Wiele akumulatorów do magazynowania energii zapewnia awaryjne wsparcie podczas przerw w dostawie prądu, aby zapewnić ciągłość działania. Oznacza to, że możemy nadal korzystać z energii elektrycznej, nie martwiąc się o awarie sieci energetycznej.
Stabilizacja sieci energetycznej – Jak już wspomniano magazyny energii mają pozytywny wpływ na sieć energetyczną poprzez jej stabilizację. Dzięki nim właściwe i racjonalne gospodarowanie energią staje się możliwe. Magazynowanie energii zwiększa efektywność, umożliwiając maksymalne wykorzystanie systemu magazynowania energii i ostatecznie zwiększając zwrot z inwestycji.
Niezależność energetyczna – Korzystając z własnego magazynu energii, możemy być częściowo niezależnymi od rosnących kosztów energii elektrycznej z sieci oraz instalacji off – grid lub hybrydowych. Magazynowanie energii pozwala nam korzystać z energii o każdej porze dnia, szczególnie w okresie szczytowej produkcji energii słonecznej, kiedy zwykle nie ma nas w domu. Zazwyczaj energia musi zostać sprzedana do sieci, zanim będzie można ją kupić. Po podłączeniu do systemu magazynowania energii nie ma konieczności zakupu energii i korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. W ten sposób możemy ograniczyć rachunki za prąd do minimum. Wprowadzenie stawek godzinowych sprzedaży do systemów rozliczeniowych sieci fotowoltaicznych prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększy zapotrzebowanie na magazynowanie energii.
PODSUMOWANIE
Nieubłaganie zbliża się szósta edycja programu Mój Prąd – w nowej edycji nacisk będzie głównie stawiany na magazyny energii.
Chcesz skorzystać z programu Mój Prąd 6.0? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i dodatkowo pomogą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji do udzielenia dofinansowania w ramach programu Mój Prąd.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej