Nadwyżka energii z fotowoltaiki – co się z nią dzieje?
Data publikacji: 2024-02-09
Działanie fotowoltaiki jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. W słoneczny dzień panele słoneczne wytwarzają znacznie więcej energii elektrycznej niż jesteśmy w stanie wykorzystać. W ten sposób powstaje nadwyżka energii z fotowoltaiki.
Jednak co się dzieje z nadwyżką prądu? Czy przepada? Jak wygląda sytuacja nadwyżek dla posiadaczy instalacji off – grid lub hybrydowej? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
NADWYŻKA ENERGII Z FOTOWOLTAIKI – KIEDY POWSTAJE?
Fotowoltaika wytwarza energię elektryczną z energii słonecznej. Następnie prąd stały jest zmieniany na prąd zmienny w falowniku. I w ten sposób wygenerowana energia jest przekazywana do naszej domowej sieci i zasila aktualnie użytkowane urządzenia.
Panele fotowoltaiczne wytwarzają najwięcej energii w porze popołudniowej. Zazwyczaj domowników nie ma w tym czasie w domu, zatem nie zużywamy energii na bieżące potrzeby. Wtedy to co zostanie wyprodukowane przez fotowoltaikę jest nadwyżką.
I w tym momencie nasuwa się pytanie – co się dzieje się z nadwyżką energii? Jest to uzależnione od sposobu rozliczania oraz wielkości i charakteru naszej instalacji.
NADWYŻKA ENERGII Z FOTOWOLTAIKI – CZY PRZEPADA?
Najpierw skupimy się na instalacjach prosumenckich, czyli instalacjach on – grid, które spełniają następujące warunki:
- Są podłączone do sieci energetycznej,
- Posiadają moc nie większą niż 50 kW,
- Produkują energię elektryczną wyłącznie na własny użytek.
Obecnie w Polsce instalacje fotowoltaiczne rozliczane są za pomocą systemu net – billing.
Net – billing
Instalacje zgłoszone po 1 kwietnia 2022 roku korzystają z net – billingu. W tym systemie nadwyżka energii jest wyceniana po średniej cenie energii obowiązującej w danym miesiącu. Od lipca 2024 roku cena będzie ustalana godzinowo.
W net – billingu każdy prosument posiada tzw. depozyt prosumencki, którego zawartość jest pomniejszana o wartość energii pobranej z sieci. Okres rozliczeniowy również trwa 12 miesięcy. Jednak po tym okresie energia nie przepada, tylko stanowi nadpłatę, która nie może przekroczyć 20% wartości wprowadzonej energii elektrycznej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.
NADWYŻKA ENERGII – KIEDY MOŻE PRZEPAŚĆ?
Jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna ma zbyt dużą moc w porównaniu do naszych potrzeb to można stracić dużo energii. Nie jesteśmy bowiem w stanie wykorzystać aż tak dużej ilości energii elektrycznej.
Jeżeli nie chcemy tracić nadwyżki wyprodukowanej energii należy skorzystać z usług rzetelnej i profesjonalnej firmy fotowoltaicznej np. SunSol.
NADWYŻKA ENERGII Z FOTOWOLTAIKI – INSTALACJA OFF – GRID
Instalacje off – grid nie są podłączone do sieci energetycznej. W tym systemie fotowoltaicznym wyprodukowana energia trafia najpierw na bieżące potrzeby, a następnie do przydomowego magazynu energii. Możemy pobierać z niego energię nocą, w ciągu zimy – kiedy tylko chcemy.
W tym systemie jesteśmy całkowicie niezależni energetycznie. Jednak należy pamiętać, że magazyny energii mają ograniczoną pojemność, zatem tez należy dobrze dysponować wyprodukowaną energia elektryczną.
NADWYŻKA ENERGII Z FOTOWOLTAIKI – INSTALACJA HYBRYDOWA
Jest to połączenie instalacji on – grid i off – grid. Nasza instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej ale posiada również przydomowy magazyn energii. Wyprodukowana energia wykorzystywana jest najpierw na potrzeby bieżące, następnie nadwyżka trafia do magazynu energii. Gdy zostanie on napełniony, wtedy energia przekazywana jest do sieci energetycznej.
W ten sposób korzystamy głównie z własnego prądu i minimalizujemy straty na rzecz sieci energetycznej.
Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność, ze względu na:
- Bezpieczeństwo dostaw prądu np. w przypadku awarii sieci,
- Maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej,
- Większa elastyczność.
JAK WYKORZYSTAĆ PRĄD Z FOTOWOLTAIKI?
Jak należy korzystać z wyprodukowanej energii, by nie stracić nadwyżek? Otóż przede wszystkim należy zwiększyć poziom autokonsumpcji. W godzinach popołudniowych, podczas produkcji energii przez panele powinniśmy korzystać z jak największej ilości energochłonnych urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Prasowanie najlepiej zaplanować na weekend. Warto również skorzystać z urządzeń elektrycznych do ogrzania pomieszczeń i podgrzania ciepłej wody użytkowej np. pompy ciepła. Nadwyżkę energii będzie można wykorzystać na jej zasilenie. W ten sposób energia nie zdąży trafić do sieci.
Jeżeli jednak nie ma nas w domu przez większość dnia warto zastanowić się nad inwestycją w systemy zarządzania energią (HEMS/EMS).
Warto też przemyśleć inwestycję w magazyn energii, dzięki któremu zwiększymy możliwości wykorzystania prądu z fotowoltaiki. Dodatkowo staniemy się niezależni energetycznie i samowystarczalni.
PODSUMOWANIE
Podsumowując nadwyżka energii z fotowoltaiki nie przepada. Jednak jeśli chcemy ją dobrze wykorzystać należy odpowiednio zarządzać zużywaną energią.
Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w magazyn energii – będziemy mogli swobodnie korzystać z wyprodukowanej energii elektrycznej w dowolnej chwili.
Jeśli rozważasz inwestycje we własną instalację fotowoltaiczną, skontaktuj się z naszymi doradcami z SunSol, którzy stworzą spersonalizowane oferty na miarę twoich oczekiwań, abyś mógł cieszyć się bezawaryjną i rentowną fotowoltaikią przez lata.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej