Instalacja fotowoltaiczna on-grid i off-grid – jakie są różnice?
Data publikacji: 2023-12-21
Instalacja fotowoltaiczna to jedyny sposób na walkę z wciąż rosnącymi cenami prądu. Istnieją dwa systemy instalacji fotowoltaicznej, które są powszechnie stosowane.
Mowa tu o instalacjach on – grid i off – grid.
Jakie są różnice między tymi systemami? Który jest bardziej opłacalny? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
INSTALACJA ON – GRID – JAK DZIAŁA?
System on – grid jest najbardziej rozpowszechniony. Polega on na tym, że nasza instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej.
Gdy panele produkują energie elektryczną jest ona zużywana na bieżące potrzeby, za to jej nadwyżka trafia do zakładu energetycznego. Następnie w zależności od systemu, w którym się rozliczamy możemy wykupić wprowadzoną do sieci energię.
W Polsce obowiązują dwa systemy rozliczeń – net – metering i net – billing wprowadzony w kwietniu 2022 roku.
Jeżeli rozliczamy się w systemie net – metering to odbieramy 80% lub 70% wprowadzonych do sieci nadwyżek energii. Uzależnione to jest od wielkości naszej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli posiadamy instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW to możemy wykupić 80% zgromadzonej energii. Za to jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną o mocy powyżej 10 kW to możemy wykupić 70% wprowadzonej energii elektrycznej.
Drugim systemem rozliczania jest net – billing. W tym systemie nadwyżka energii jest sprzedawana do sieci energetycznej. Następnie wprowadzoną energię możemy wykupić po cenie rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca. Po 30 czerwca 2024 roku cena zakupu energii elektrycznej zostanie zmieniona i będzie ustalana na podstawie stawek godzinowych.
W systemie on – grid w trakcie nawet krótkich problemów z działaniem sieci energetycznej falownik podłączony do paneli fotowoltaicznych automatycznie odłącza moduły od fotowoltaiki. W tym czasie zostajemy bez zasilenia urządzeń elektrycznych w naszym domu.
INSTALACJA OFF – GRID – JAK DZIAŁA?
Instalacja w systemie off – grid jest odłączona od sieci energetycznej. Nadwyżka wyprodukowanej energii zostaje przechowana w magazynie energii.
Magazyn energii to akumulator, w którym gromadzona jest energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu stajemy się niezależni energetycznie. Uniezależniamy się od wciąż rosnących cen energii elektrycznej, od samej sieci ale również od awarii prądu.
Zgromadzoną nadwyżkę prądu możemy wykorzystać w dowolnym momencie. Zazwyczaj wykorzystuje ją się w nocy, kiedy panele nie produkują energii elektrycznej lub zimą, kiedy jest mało słońca.
Instalacja off – grid doskonale sprawdzi się w domkach letniskowych lub miejscach, w których infrastruktura jest mało rozwinięta, a podłączenie do sieci utrudnione.
W tym rozwiązaniu, należy odpowiednio dopasować pojemność magazynu energii do naszej instalacji fotowoltaicznej i naszego zapotrzebowania energetycznego.
Nie zmienia to faktu, że posiadanie własnej energii elektrycznej niezależnie od sieci i przerw w dostawie prądu, daje poczuje bezpieczeństwa, niezależności i samowystarczalności.
INSTALACJA ON – GRID I OFF – GRID – RÓŻNICE
Instalacje on – grid i off- grid różnią się od siebie zarządzaniem wyprodukowaną energią, jej konwersją i przesyłem. Różnią się one także rodzajem falownika.
W instalacji on – grid wymagany jest falownik sieciowy, który umożliwia przesyłanie energii elektrycznej do sieci energetycznej.
W instalacji off – grid wymagany jest falownik wyspowy, który nie jest zsynchronizowany z siecią energetyczną. Prąd wyprodukowany przez panele trafia do magazynu energii.
Istnieje również falownik hybrydowy, który łączy funkcje falownika wyspowego i sieciowego. Ten rodzaj inwertera współpracuje zarówno z magazynem energii jak i siecią energetyczną. Jak to działa? Wyprodukowany przez panele prąd zużywany jest na bieżące zapotrzebowania, następnie nadwyżka zostaje przechowywana w magazynie energii. Gdy zostanie on w pełni naładowany to nadwyżki zostają sprzedane do sieci energetycznej.
KTÓRY SYSTEM WYBRAĆ?
Zanim zdecydujemy się na montaż modułów fotowoltaicznych na dachu warto zastanowić się nad typem naszej przyszłej instalacji.
Instalacja on – grid jest odpowiednim rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą całkowicie się odciąć od zewnętrznych dostawców prądu.
Jeżeli jednak chcemy być w pełni niezależni energetycznie i móc w pełni cieszyć się wyprodukowaną energią elektryczną to lepszym rozwiązaniem będzie instalacja off – grid.
Jeżeli chcemy mieć i jedno i drugie i podnieść poziom autokonsumpcji to warto zastanowić się nad instalacją hybrydową.
PODSUMOWANIE
Przy wyborze typu instalacji fotowoltaicznej należy kierować się przede wszystkim własnym komfortem. Obecnie złotym środkiem są systemy hybrydowe, które są połączeniem instalacji on – grid i off – grid.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną? – Skontaktuj się z nami! W SunSol zapewniamy kompleksową usługę od projektu instalacji fotowoltaicznej, aż po sam montaż.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej