Co to jest OZE? Poznaj definicję odnawialnych źródeł energii
Data publikacji: 2024-06-05
Temat OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii coraz częściej przewija się w rozmowach, czy artykułach o ochronie środowiska. Wykorzystanie OZE pozwala zmniejszyć zanieczyszczenia środowiska oraz zredukować produkcję gazów cieplarnianych. Co więcej pozwalają one na uzyskanie czystej tzw. „zielonej” energii, na którą zapotrzebowanie w ostatnich latach wzrosło.
Co wchodzi w skład OZE? Jaka jest definicja Odnawialnych Źródeł Energii? Wszystkich najważniejszych informacji o OZE dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII – CZYM SĄ
By dokładnie zrozumieć jak działają Odnawialne Źródła Energii należy poznać ich definicję oraz definicję nieodnawialnych źródeł energii.
Do nieodnawialnych źródeł energii należą węgiel kamienny, brunatny, gaz ziemny, ropa naftowa czy benzyna. Mimo, że bez wielu wyżej wymienionych źródeł nie wyobrażamy sobie życia, musimy mieć świadomość jaki mają one wpływ na nasze środowisko. Najlepszym tego przykładem jest smog, z którym od wielu lat się zmagamy. Ze względu na wyczerpywanie się paliw kopalnych należy szukać nowych, lepszych rozwiązań. W tym miejscu pojawiają się Odnawialne Źródła Energii.
Odnawialne Źródła Energii to naturalne zasoby do których należy energia słoneczna, wodna, wiatrowa i geotermalna. Są to niewyczerpalne zasoby i co najważniejsze są one bezpieczne i ekologiczne dla naszego środowiska.
RODZAJE ODNAWILANYCH ŹRÓDEŁ ENERGII
W skład Odnawialnych Źródeł Energii wchodzą zasoby naturalne takie jak:
Energia słoneczna – panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną,
Energia wiatrowa – turbiny wiatrowe przetwarzają ruch powietrza na energię mechaniczną oraz elektryczną,
Energia geotermalna – pompa ciepła wykorzystuje energię znajdującą się w ziemi, którą wykorzystują do ogrzania pomieszczeń czy ciepłej wody użytkowej.
Energia wodna – elektrownie wodne wykorzystują ruch rzecz i dale do wytwarzania energii elektrycznej,
Biomasa – pozyskiwanie energii z organicznych materiałów m. in. drewna, biogazu czy różnego rodzaju odpadów.
FOTOWOLTAIKA
To jeden z najbardziej rozwijających się obszarów Odnawialnych Źródeł Energii. Jak działa instalacja fotowoltaiczna? – Już wyjaśniamy!
Ogniwa fotowoltaiczne składają się z półprzewodnikowych warstw krzemu – najczęściej monokrystalicznego.
Kiedy na panele fotowoltaiczne padają promienie słoneczne rozpoczyna się proces konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Wynika to z efektu fotowoltaicznego – fotony światła słonecznego uderzając w warstwy krzemu generują energię elektryczną. Wytworzona energia trafia do falownika, gdzie prąd stały (DC) przemieniany jest na prąd zmienny (AC).
POMPA CIEPŁA
Obszar grzewczy również prężnie się rozwija w ostatnich latach. Rewolucyjnym urządzeniem okazuje się pompa ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów grzewczych, pompa ciepła nie wykorzystuje procesu spalania, tylko proces przenoszenia ciepła.
Pompa ciepła wykorzystuje cykl chłodniczy, w którym związek roboczy pod wpływem zmian ciśnienia przekazuje ciepło z jednego miejsca do drugiego.
Pompa ciepła może ogrzewać pomieszczenia w budynku i/lub podgrzać ciepłą wodę użytkową. Można ją również w niektórych przypadkach wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.
Wyróżnia się trzy główne rodzaje pomp ciepła – gruntową, wodną i powietrzną. Więcej o rodzajach pomp ciepła możecie dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu „Rodzaje pomp ciepła”.
MAGAZYN ENERGII
W niedalekiej przyszłości magazyny energii mogą stać się nieodłączną częścią instalacji fotowoltaicznej. Pozwalają one na całkowite uniezależnienie się od rosnących cen prądu oraz zewnętrznych dostawców.
Magazyny energii umożliwiają przechowywanie energii wygenerowanej przez panele fotowoltaiczne w postaci energii chemicznej. Tak zmagazynowaną energię możemy wykorzystać w czasie przerw w dostawie prądu, lub w czasie, gdy instalacja PV nie generuje energii.
PRZYSZŁOŚĆ ENERGII ODNAWIALNEJ
Śmiało można powiedzieć, że Odnawialne Źródła Energii stanowią przyszłość naszą jak i następnych pokoleń. Przez zmiany środowiska oraz wyczerpywanie się paliw kopalnych należy szukać odpowiednich rozwiązań do zrównoważonego rozwoju gospodarki.
W nadchodzących latach możemy spodziewać się znacznego rozwoju w obszarze konwersji energii słonecznej na elektryczną, magazynowania energii oraz integracji sieci energetycznej.
PODSUMOWANIE
Odnawialne Źródła Energii to nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego. To również wielkie oszczędności dla naszego portfela. Oczywiście początkowe koszty inwestycyjne są wysokie, jednak można uzyskać dofinansowanie z wielu programów rządowych.
Co więcej, już niedługo rozpoczyna się kolejna edycja największego w Polsce programu dofinansowań do OZE – Mój Prąd. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nadchodzącej edycji programu, zapraszamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu „Program Mój Prąd 6.0”.
Chcesz zacząć inwestować w OZE? Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami! – Firma SunSol to wiodący dostawca rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, pomp ciepła oraz magazynów energii. Oferujemy kompleksowe usługi – od projektowania po instalację – abyś mógł cieszyć się korzyściami związanymi z fotowoltaiką, pompą ciepła, czy magazynem energii bez żadnych trudności.
Skontaktuj sie z nami
Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej