Ustawa OZE
fotowoltaika
Fotowoltaika to opłacalne rozwiązanie, które pozwala
w znacznym stopniu obniżyć rachunki za energię elektryczną w domu czy firmie. W Polsce zasady korzystania z instalacji fotowoltaicznych reguluje przede wszystkim ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Jej zapisy do 2022 r. regulują między innymi system opustów dla instalacji prosumenckich,
który miał zachęcić do korzystania z ogniw i paneli słonecznych.
Od 1 kwietnia 2022 r. system opustów został zastąpiony systemem gotówkowym (net billingiem). Co to jest net billing i co on oznacza dla mikroinstalacji fotowoltaicznych? Czy dzięki niemu instalacja fotowoltaiczna jest nadal opłacalna?
Ustawa OZE. Co oznacza
system gotówkowy (net-billing)
dla mikroinstalacji
fotowoltaicznych?
Ustawa OZE wprowadza zapisy, że od 1 kwietnia 2022 r. każdy, kto podłączy instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej będzie rozliczać się z nadwyżek wyprodukowanej gotówkowo. W ten sposób zastąpiono dotychczasowy system opustów, czyli net metering.
Od tamtej pory nie ma możliwości magazynowania energii w sieci. Każdy prosument kupuje prąd na bieżąco, po cenie regulowanej przez rynek. Natomiast nadwyżki prądu z fotowoltaiki są sprzedawane do sieci. Tym samym odciążona została sieć energetyczna, a nasz prąd jest wysyłany dalej, do innych domów.
Ustawa OZE wyodrębniła także nowe typy prosumentów. Są to:
- prosument wirtualny to odbiorca energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej, która znajduje się gdzie indziej, niż miejsce dostarczania prądu.
- prosument zbiorowy, czyli odbiorca wyprodukowanej energii z instalacji, która znajduje się w budynku wielorodzinnym.
Dzięki tym nowym rodzajom prosumentów istnieje możliwość produkcji prądu z instalacji znajdującej się w innym miejscu, niż nasz dom czy mieszkanie.
Najważniejsze postanowienia ustawy o OZE
Polska ustawa OZE przewiduje szereg udogodnień dla osób, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Najważniejsze z nich to:
- brak opłaty przyłączeniowej,
- brak konieczności prowadzenia własnej działalność gospodarczej, aby móc odsprzedawać nadwyżkę wyprodukowanej energii,
- koszt montażu licznika dwukierunkowego leży po stronie zakładu energetycznego, a nie prosumenta,
- instalacje fotowoltaiczne o mocy mniejszej niż wydane wcześniej warunki przyłączenia mogą zostać przyłączone na podstawie zgłoszenia tego faktu operatorowi energetycznemu.
Dotacje na instalacje fotowoltaiczne
Osobom zainteresowanym zieloną energią proponujemy skorzystanie z dofinansowania na ogniwa i panele fotowoltaiczne. SunSol, jako profesjonalna firma instalatorska, zapewnia swoim klientom kompleksową pomoc w uzyskaniu dotacji na OZE. Dzięki dofinansowaniu fotowoltaika jest jeszcze bardziej opłacalna – inwestycja w nią zwraca się jeszcze szybciej.
Masz pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznej?
Nasi Doradcy Energetyczni zaproponują najlepsze rozwiązania dla Ciebie
-
mgr inż. Tomasz Jaroś
kom. 530 536 758
tel. 58 746 38 99Skontaktuj się z naszym doradcą techniczno-handlowym ds. OZE i dowiedz się wszystkiego co musisz o swojej przyszłej inwestycji.
Po zapoznaniu się z Twoimi potrzebami i stanem budynku, doradca przedstawi kilka wariantów instalacji.
Opinie klientów
W SunSol zależy nam, abyś zyskał pełną niezależność energetyczną i korzystał z własnego prądu kiedy chcesz i jak chcesz! Ty przejmujesz kontrolę nad tym, ile wydasz na rachunki i jak spożytkujesz nadwyżki, aby zyskać najwięcej. A przy tym produkujesz czystą energię i dbasz o środowisko. Dołącz do grona naszych klientów, którzy już to robią.
Umów się na bezpłatną
konsultację
Wyślij wiadomość a skontaktuje się z Tobą nasz Doradca techniczno-handlowy ds. OZE. Odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże w dalszych krokach.
Pierwsza rozmowa nie zajmie więcej niż 15 min
Umów się na bezpłatną
konsultację