Moje Ciepło – rusza dotacja do pomp ciepła. Zobacz, kto może otrzymać dofinansowanie

Moje Ciepło – rusza dotacja do pomp ciepła. Zobacz, kto może otrzymać dofinansowanie

Moje Ciepło to dotacja do pompy ciepła lub innego ekologicznego sposobu ogrzewania domu. 29 kwietnia 2022 r. ruszyła pierwsza edycja tego programu.

 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • w jakim przypadku warto rozważyć zakup pompy ciepła,
 • kto może otrzymać dotację do pompy ciepła,
 • ile maksymalnie może wynieść dofinansowanie.

 

Pompa ciepła – alternatywa do ogrzewania gazowego

Zarówno gruntowa, jak i powietrzna pompa ciepła, to zero emisyjne rozwiązanie do ogrzewania budynków. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. By generować jeszcze większe oszczędności, pompa ciepła sprawdzi się idealnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Fotowoltaika wyprodukuje darmowy prąd, który w znacznej części pokryje zapotrzebowanie domu, w tym pompy ciepła, na energię elektryczną.

W dobie wysokich cen gazu oraz problemów z dostawami tego surowca w związku z obecną sytuacją geopolityczną, warto rozważyć więc montaż pompy ciepła. Jest ona najlepszą i zgodną z unijnymi wytycznymi alternatywą dla ogrzewania gazowego. Pompy ciepła sprawdzą się jako ekologiczne i wydajne ogrzewanie w:

 • domach jednorodzinnych,
 • firmach,
 • wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych,
 • hotelach i gospodarstwach agroturystycznych,
 • gospodarstwach rolnych.

 Pompa ciepła nie służy tylko do ogrzewania. Może także chłodzić budynek w upalne dni.

Moje Ciepło – dla kogo dotacja?

Dofinansowanie do pompy ciepła Moje Ciepło to rządowy program, którego celem jest wsparcie zakupu i montażu pompy ciepła (gruntowej lub powietrznej). O dotację mogą starać się właściciele lub współwłaściciele nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Co ważne, budynek, w którym zostanie zainstalowana pompa ciepła musi spełniać rygorystyczne warunki techniczne dotyczące nieodnawialnej energii pierwotnej (EP). Wskaźnik ten nie może przekraczać 63 kWh/m kw. w ciągu roku. W kolejnych edycjach programu wskaźnik ten będzie jeszcze niższy, bo wyniesie 55 kWh.

Regulamin programu Moje Ciepło reguluje też pojęcie nowo wybudowanego domu. Czytamy w nim, że dla budynku, który ma zostać objęty dotację na pompę ciepła na dzień składania wniosku:

 • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo
 • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Ile wyniesie dofinansowanie z programu?

Moje Ciepło to nowy rządowy program dotacyjny. Jego alokacja wynosi 600 milionów złotych. Każdy wnioskodawca, spełniający warunki regulaminu programu może starać się o dofinansowanie do pomy ciepła w swoim nowym domu. Dotacja wyniesie:

 • do 21 tysięcy złotych w przypadku kupna i montażu gruntowej pompy ciepła,
 • do 7 tysięcy złotych, gdy zdecydujemy się na powietrzną lub wodną pompę ciepła.

Dofinansowanie nie może przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowalnych kupna i montażu pompy. Jest jednak wyjątek: jeżeli wnioskodawca posiada kartę dużej rodziny, jego dotacja może pokryć nawet 45 proc. kosztów.

 

Pompa ciepła i fotowoltaika

Jeśli rozważasz montaż pompy ciepła w swoim domu, wiedz, że warto jej zasilanie wesprzeć instalacją fotowoltaiczną. Firma SunSol, jako integrator energetyczny, dopasuje instalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła do Twoich potrzeb. Od 10 lat działamy na rynku i wybudowaliśmy wiele tysięcy instalacji fotowoltaicznych, m.in. na obu biegunach świata, w Finlandii czy w Malediwach. Skontaktuj się z naszym profesjonalnym doradcą i zacznij oszczędzać jeszcze dziś.

 

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!