Dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne od REC?

REC ALPHA - PANEL FOTOWOLTAICZNY WART TWOJEJ INWESTYCJI

           Na naszych oczach ma miejsce transformacja energetyczna, dzięki której według założeń Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. moc zainstalowana w postaci instalacji fotowoltaicznych wyniesie od 10 do 16 GW. Znaczna część potencjału drzemie w przydomowych instalacjach solarnych, a szacuje się, że liczba prosumentów do 2030 roku wzrośnie 5-krotnie. W parze ze wzrostem liczby prosumentów podąża również wzrost ich świadomości w zakresie doboru poszczególnych komponentów do swojego systemu fotowoltaicznego. Obserwuje się, że Inwestorzy coraz częściej stawiają na jakość oraz najnowocześniejsze technologie, które zapewnią bezawaryjną pracę całej instalacji.

             Norweska firma REC, od wielu lat tworzy produkty, które wpisują się w oczekiwania wymagających Inwestorów. Kolejne ich moduły są nagradzane na międzynarodowych targach solarnych, a zaprezentowana w roku 2019 seria Alpha wytycza nowe standardy, którymi powinien charakteryzować się produkt o najwyższej jakości. Jakie to standardy? Przeczytasz o nich w poniższym artykule.

HETEROJUNCTION TECHNOLOGY (HJT)

            To nowatorskie rozwiązanie w technologii budowy ogniwa czyni moduł REC Alpha produktem innym niż wszystkie. HJT stanowi połączenie niezawodnego, monokrystalicznego krzemu typu N umieszczonego pomiędzy dwoma cienkimi warstwami amorficznego krzemu, który pełni rolę pasywacyjną (Rys. 1). W rezultacie moduł produkuje nawet do 20% więcej energii w porównaniu do swojego konwencjonalnego rywala oraz bardzo dobrze radzi sobie w warunkach dużego zachmurzenia.

 budowa ogniwa rec alpha

Rysunek 1 Budowa ogniwa REC Alpha (Źródło: https://www.recgroup.com/en).

 

KONIEC Z WYSOKOTEMPERATUROWYM PROCESEM LUTOWANIA   

            W przypadku konwencjonalnych modułów, ścieżki którymi poruszają się elektrony są wykonywane w procesie wysokotemperaturowego lutowania, w wyniku którego na ogniwach mogą powstawać tzw. „hot-spoty” pogarszające wydajność ogniwa i przyspieszające jej spadek w kolejnych latach pracy modułu. REC Alpha jest wykonywany w innej technologii. Na ogniwo fotowoltaiczne nakładana jest folia z bardzo cienkimi przewodami. Proces odbywa się w niskiej temperaturze. Dodatkowo na pojedynczym ogniwie modułu Alpha, ścieżek którymi poruszają się elektrony jest nawet x2 więcej niż w przypadku modułów konkurencyjnych co przekłada się na zwiększenie punktów kontaktowych do ogniwa ułatwiając przemieszczanie się elektronom i podnosząc wydajność całego urządzenia (Rys. 2). Co warto podkreślić, połączenia w przypadku REC Alpha są znacznie cieńsze niż w przypadku ścieżek standardowo lutowanych na ogniwach, zatem ich zwiększenie nie przekłada się na zmniejszenie powierzchni właściwej ogniwa pochłaniającej promieniowanie słoneczne.

modul fotowoltaiczny 

Rysunek 2 Konwencjonalny moduł fotowoltaiczny (po lewej) - transport elektronów jest utrudniony.  Moduł REC Alpha (po prawej) - zwiększona liczba ścieżek ułatwiająca swobodny przepływ dużej ilości elektronów. (Źródło: https://www.recgroup.com/en).

ZWIĘKSZONA WYTRZYMAŁOŚĆ I TRWAŁOŚĆ

            Podobnie jak w kultowej serii N-Peak, REC w przypadku Alphy nie zrezygnował z dołożenia dwóch poprzecznych belek z tyłu ramy. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku modułów z wyższej półki jedynie przez firmę REC. Pozwala ono na znaczące zwiększenie wytrzymałości i trwałości modułu. Panel REC Alpha wytrzymuje obciążenie 7000 Pa co stanowi najlepszy do tej pory osiągnięty wynik. Dodatkowym atutem jest fakt, że rama w całości pomalowana jest na czarny kolor co w połączeniu z czarnymi szynami montażowymi oraz czarnymi klemami, które firma SunSol proponuje inwestorom w standardzie, daje wyjątkowy efekt zauważalnej estetyki.

WIĘCEJ MOCY NA OGRANICZONEJ PRZESTRZENI           

             Kolejną zaletą modułu REC Alpha jest to, że konstruktorom udało się stworzyć panel o mocy aż 380W nie zwiększając praktycznie jego rozmiaru oraz zachowując liczbę 60 wafli krzemowych.  Jest to istotne zwłaszcza w przypadku ograniczonych przestrzeni montażowych, gdzie liczy się każdy centymetr. Instalując moduł REC Alpha 380W masz pewność, że maksymalnie wykorzystałeś całą dostępną powierzchnię twojego dachu.

NORWESKI KRZEM POZYSKIWANY Z POSZANOWANIEM ŚRODOWISKA

            Jednym z niezbędnych surowców do produkcji modułów fotowoltaicznych jest krzem. Skala jego wydobycia w ostatnich latach wciąż wzrasta pociągając za sobą jednocześnie większe zużycie energii i wyższą emisję dwutlenku węgla. REC pozyskuje najwyższej czystości krzem do stosowania w ogniwach słonecznych co przekłada się na wysoką wydajność pracy całego modułu. Dzięki unikalnej metodzie metalurgicznej czyni to zużywając do 75% energii mniej niż w przypadku typowych procesów konwencjonalnych stosowanych przez największe koncerny na świecie. Zostało to potwierdzone poprzez przyznanie firmie REC Deklaracji Środowiskowej Produktu (EPD). Panele zamontowane na dachu nie generują śladu węglowego, natomiast jest on generowany w procesie ich produkcji, o czym REC doskonale wie i stara się mieć jak największy wpływ na jego redukcję.

 rec alpha sunsol

 Rysunek 3 Instalacja na modułach REC Alpha wykonana przez firmę SunSol - certyfikowanego partnera REC (źródło: https://sunsol.pl/)

 

POTRÓJNY PAKIET GWARANCJI – BEZPIECZEŃSTWO INWESTYCJI

            Budując zaufanie i podkreślając wysoką jakość swoich produktów REC oferuje swoim inwestorom, którzy wykonają montaż z instalatorem należącym do programu  REC Certified Solar Professional, pakiet potrójnej gwarancji (Rys. 4). Na jego podstawie, zakupione moduły objęte są 25 letnią gwarancją wydajnościową, 25 letnią gwarancją produktową oraz 25 letnią gwarancją na prace serwisowe związane z mało prawdopodobną wymianą modułu. Dzięki temu pakietowi, użytkownik instalacji może czuć się bezpiecznie przez cały okres jej użytkowania, a w razie awarii może liczyć na szybką pomoc i bezpłatną realizację usługi serwisowej. Firma SunSol należy do programu REC Certified Solar Professional i może oferować swoim inwestorom rozszerzony pakiet gwarancyjny.

REC PTG 

Rysunek 4 Potrójny pakiet gwarancyjny od REC jest przyznawany Inwestorom, którzy zrealizowali instalację z certyfikowanym partnerem REC.

NOWY STANDARD  

            Prezentując moduł z serii Alpha, firma REC otworzyła kolejny rozdział swojej historii. Po przedstawieniu w latach poprzednich serii Twin-Peak oraz N-Peak przyszedł czas na kolejny produkt, który ponownie osiąga globalny sukces. Panel REC Alpha 380W jest produktem dla każdego, kto szuka najnowocześniejszej technologii, wysokiej jakości oraz zwraca uwagę na aspekty środowiskowe związane z produkcją modułów.

 

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!