Bądź premium!

Najwyższa jakość, największa skuteczność!

Instalacja fotowoltaiczna jest składową wielu elementów: konstrukcji mocującej, okablowania, zabezpieczeń, lecz przede wszystkim to moduły PV oraz falownik odpowiadają za pracę całego systemu. Te dwa główne komponenty stanowią co najmniej 60% całkowitego kosztu inwestycji, dlatego jako przyszły inwestor stając przed wyborem producenta paneli fotowoltaicznych, powinieneś być jak najbardziej świadomy i zapoznany z technologiami wdrażanymi na rozwijający się dynamicznie rynek OZE.

Spośród ponad 100 producentów modułów PV znalezienie odpowiedniego produktu spełniającego wymagania jakościowe, estetyczne i cenowe, staje się nie lada wyzwaniem. Analizowanie każdego szczegółu znajdującego się w kartach katalogowych może być nużące i nie zawsze zrozumiałe, dlatego poniżej przedstawiona została krótka charakterystyka technologii, jakie wykorzystywane są przez producentów paneli o najwyższej wydajności. W roku 2017 zdecydowanymi pionierami w tej dziedzinie były firmy Panasonic, LG oraz SunPower.

loga

Technologia HIT – hit czy mit?

sunpower

Zdecydowanie hit. Nazwa technologiiwprowadzonej przez Panasonic w 1997 roku pochodzi od angielskiej nazwy Heterojunction with IntrisicThinLayer. Charakteryzuje ogniwo złożone z monokrystalicznego krzemu typu n znajdującego się pomiędzy bardzo cienkimi warstwami amorficznymi.

Taka struktura zapewnia mniejszą utratę ładunku elektrycznego co przekłada się na wyższą konwersję promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Straty związane z napięciem podczas rosnącej temperatury są minimalne, a wynika to z bardzo niskiego współczynnika temperaturowego -0,29oC.

Moduły typu HIT osiągają wydajność komercyjną sięgającą prawie 20%,i czynnie absorbują promieniowanie słoneczne z dwóch stron celi . Wysoka wydajność zauważalna jest  przede wszystkim w warunkach rozproszonego światła oraz niskich kątach pochylenia instalacji. Duża moc pojedynczego modułu pozwala na wykorzystanie mniejszej powierzchni dachu w porównaniu do modułów w klasie standardowej.

Innowacyjność w cenie, czyli CELLO

Moduły fotowoltaiczne LG wykonane są w innowacyjnej technologii CELLO (Cell connection with ElectricallyLowLoss, LowStress and Optical absorptionenhacement) i łączą w sobie takie cechy jak wysoka wydajność, trwałość i łatwość obsługi. LG Solar należy do przedsiębiorstwa LG Electronics, posiadającego renomę na rynku oraz ponad 50 letnie doświadczenie.

cell

Ulepszona absorpcja optyczna jest możliwa dzięki zastosowaniu zwiększonej ilości przewodów. Dwanaście gęsto rozmieszczonych okrągłych przewodów  zapewnia o wiele mniejsze straty mocy. Dla porównania, w standardowym module stosowane są 3 płaskie taśmy. Sposób połączenia pojedynczych ogniw umożliwia przetwarzanie światła zarówno z przodu jak i z tyłu, po przejściu przez celę. Co więcej zwiększona zostaje efektywność pracy modułu w godzinach porannych oraz popołudniowych kiedy Słońce znajduje się pod ostrzejszym kątem. 

Najnowsze moduły LG NeON2 są objęte 12-letnią gwarancją na produkt, a liniowy spadek mocy jest na tyle niski, że producent zapewnia po 25 latach 83,6% początkowej mocy.

SunPower - lider może być tylko jeden

Firma SunPower jest liderem w branży fotowoltaicznej, czego dowodem jest liczba 13 milionów zainstalowanych paneli na całym świecie (stan na rok 2016) na łącznie 150 tys. systemach fotowoltaicznych. Swoją pozycję na rynku, amerykański producent wypracował przede wszystkim dzięki produkcji paneli o najwyższej wydajności. Podczas gdy standardowe panele mogą osiągać sprawność rzędu 15 - 18 %, SunPower może pochwalić się wydajnością powyżej 22%. Co jeszcze wyróżnia panele SunPower i dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem?

Technologia Maxeon to najistotniejsza zmiana wprowadzona przez SunPower w porównaniu do konwencjonalnych paneli słonecznych o tych samych rozmiarach. Niekonwencjonalne rozwiązanie, jakim jest osadzenie metalowych przewodów w tylnej części ogniw oraz wykorzystanie miedzianej podstawy zwiększa odporność na pękanie oraz na korozję i pozwala na uzyskanie najwyższych efektywności.

sunpoer2

Dla porównania, standardowe panele posiadają dużą ilość cienkich przewodów wykonanych ze srebra, które są osadzone na przedniej stronie krzemowych ogniw. Zwiększa to pobór energii, lecz jednocześnie powoduje większe odbicie padających promieni słonecznych od ogniwa, ponadto w pierwszych tygodniach eksploatacji może dojść do wnikania wilgoci i korozji cienkich metalicznych warstw. Panele SunPower wykorzystują ogniwa krzemowe typu n, które nie ulegają zjawisku krótkotrwałej degradacji pod wpływem promieniowania słonecznego (LID – LightInducedDegradation). Zjawisko to jest częste w konwencjonalnych modułach fotowoltaicznych i jest spowodowane zanieczyszczeniem krzemu atomami tlenu, który wiąże wprowadzany do płytek krzemowych bor. Co więcej, moduły te testowanie w krytycznych warunkach – cykliczne zmiany temperatur z zimnej na ciepłą, wilgoć, lód, ekspozycja na mocne promieniowanie to tylko niektóre z warunków, w jakich testowane są panele SunPower. W każdym z przeprowadzonych badań amerykańskie panele działają praktycznie ze 100% wydajnością i cechują się bardzo długą żywotnością deklasując konkurencyjne panele o podobnych parametrach.

Wybór należy do Ciebie!

Panele PREMIUM to przede wszystkim innowacja, technologia, podążanie za trendami w świecie elektroniki. Wybór wysokowydajnych paneli jest doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli domów o małej powierzchni dachu.Na pierwszy rzut oka każdy z modułów PV może wydawać się identyczny, lecz jak powszechnie wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach” – specyfikacja, proces wytwarzania i detale świadczą często o najwyższej jakości produktu. Słaba jakość modułu wpłynie na zmniejszenie uzysku energetycznego w skali roku, a w najgorszym przypadku może spowodować awarię całego systemu.

Jeżeli Twoim priorytetem jest najlepsza jakość, musisz liczyć się także podwyższoną ceną modułów, która wynika głównie z bardziej skomplikowanego procesu produkcji paneli PV oraz wykorzystania droższych elementów składających się na moduł. Wysokowydajne panele charakteryzują się zwiększonym okresem gwarancji na produkt obejmujące wszelkie wady produkcyjne. Warty uwagi jest fakt, że wymienione koncerny fotowoltaiczne posiadają stabilne zaplecze finansowe(głównym udziałowcem SunPower jest francuski koncern naftowy Total) i długie lata doświadczeń. SunPower oferuje zarówno 25letnią gwarancją na produkt jak i moc wyjściową, która nie powinna przekroczyć 92% swojej mocy początkowej po 25 latach.

 

 

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!