Jak dobrać moc instalacji?

Aby dobrać odpowiednią moc instalacji, konieczne jest zrozumienie i ocena energetycznych potrzeb użytkowników oraz samego budynku. Dlatego na samym początku należy określić:

  • średnie roczne zużycie energii
  • powierzchnię i stan techniczny budynku
  • lokalizację

Wybór odpowiedniej mocy to decyzja wymagająca dużej odpowiedzialności. Dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych doradców z SunSol. Na podstawie rozmowy i pełnego audytu, zaproponują oni rozwiązania dedykowane Twoim potrzebom.

Ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 8 kW?

Instalacja fotowoltaiczna może produkować różne ilości energii w zależności od takich czynników jak lokalizacja, warunki pogodowe, orientacja paneli, zacienienie i wydajność systemu.

Szacuje się jednak, że instalacja solarna o mocy 8 kW może wygenerować od 7300 do 8000 kWh energii elektrycznej rocznie. Wartości te zakładają średnie warunki nasłonecznienia i nie uwzględniają czynników, które mogą zmniejszyć produkcję energii, takich jak zacienienie przez drzewa lub pobliskie budynki. Ponadto rzeczywista produkcja energii może się znacznie różnić w zależności od położenia geograficznego.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW – ile paneli potrzebujesz?

W przypadku instalacji o mocy 8 kW konieczne będzie zainstalowanie od 22 do 32 paneli fotowoltaicznych.

Głównym czynnikiem przesądzającym o dokładnej liczbie paneli w systemie jest oczywiście moc poszczególnych komponentów – im niższa moc, tym więcej paneli trzeba wykorzystać by zbudować daną instalację.

Ile kosztuje instalacja 8 kW?

W przypadku kosztów instalacji fotowoltaicznej nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczna cena uzależniona jest od wielu indywidualnych parametrów dobranych komponentów. 

W SunSol naszym klientom przedstawiamy trzy pakiety: Premium, Inteligentny, Ekonomiczny, dzięki czemu mogą wybrać ofertę, która spełnia ich potrzeby i jednocześnie mieści się w zakładanym budżecie.

Pierwsza z ofert – Premium oparta jest na panelach od producenta SunPower Maxeon 3 lub REC Alfa Pure, które mają najwyższą na świecie wydajność i potrójną 25-letnią gwarancję, do których w zestawie proponujemy innowacyjny inwerter SolarEdge SE. W przypadku instalacji Premium o mocy 8 kW cena mieścić się w przedziale 41 000 – 53 000 zł netto.

W Wariancie Inteligentnym stosujemy panele fotowoltaiczne marki REC TwinPeak oraz inteligentny inwerter SolarEdge z funkcją monitoringu instalacji. To opcja bardziej przystępna cenowo, a jednocześnie zapewniająca wydajność i elegancki design na poziomie Premium. Cena takiego zestawu dla mocy 8 kW wyniesie od 33 000 – 38 000 zł netto.

Natomiast klientom oczekującym wysokiej jakości i sprawności instalacji w przystępnej cenie proponujemy wariant Ekonomiczny, w którym stosujemy panele fotowoltaiczne Trina Solar – jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. W pakiecie proponujemy inwerter hybrydowy marki GoodWe, który obsługuje magazyn energii i zasilanie awaryjne. Cena systemu ekonomicznego o mocy 8 kW mieści się w przedziale cenowym 32 000 netto – 35 000 zł netto. Z powyższych przykładów można wywnioskować, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW wraz z montażem będzie kosztować od 32000 do 53 000 zł netto w zależności od jakości wykorzystanych elementów.