Złączki fotowoltaiczne – diabeł tkwi w szczegółach

Złączki fotowoltaiczne – diabeł tkwi w szczegółach

 

Jednym z elementów, których w instalacji fotowoltaicznych na pierwszy rzut oka nie widać, ale które mają ogromny wpływ na jej działanie są złączki fotowoltaiczne. Służą one, najprościej rzecz ujmując, do łączenia przewodów prądu stałego generowanego w modułach PV. Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Otóż dopłacić na pewno warto, ponieważ ten drobny element, nieodpowiednio dobrany, może w kilka lat po założeniu instalacji spowodować usterkę lub doprowadzić do pożaru.

Złączki fotowoltaiczne narażone są na działanie trudnych warunków, mają do wykonania ważną pracę i są kluczowe dla działania całego systemu. W związku z tym powinny cechować się:

- wytrzymałością na warunki atmosferyczne – przynajmniej przez 25 lat! Na tyle bowiem projektuje się minimalny okres pracy instalacji fotowoltaicznej, w związku z tym żywotność złączek nie powinna być krótsza;

-wysoką szczelnością – złączki narażone są na działanie śniegu, deszczu, dużych amplitud dobowych oraz wiatru – powinny być w 100% odporne na tego typu warunki;

- prostotą  połączenia – im złączka bardziej intuicyjna, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez samego instalatora;

- niską rezystancją połączenia – niska rezystancja przekłada się na niewielkie straty w przekazywaniu energii wyprodukowanej przez panel.

Wszystkie te warunki spełnia złączka MC4 – MC odnosi się do nazwy pierwotnego producenta – Multi-Contact (aktualnie element produkowany jest przez firmę Stäubli Electrical Connectors), a 4 – do średnicy złącza wynoszącej 4 milimetry. Złączka MC4 stał się na tyle uniwersalny, że jego nazwa jest używana już nie tylko przez producenta oryginału, ale także przez inne firmy. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby złączki kompatybilne z MC4 były certyfikowane odpowiednimi poświadczeniami bezpieczeństwa pracy, np. TÜV czy UL. 

Gorsza kopia oryginału

Niestety inne złączki, opisywane jako zgodne z MC4, często wykazują się rezystancją wyższą nawet 20 razy. Skutkuje to ogromnymi stratami energii i wyższą temperaturą pracy, co potęguje jeszcze rezystancję i zamyka błędne koło. Skutków nie odczujemy w pierwszych miesiącach pracy złączki, ale już po paru latach takie przeciążenie może łatwo doprowadzić do powstania łuku elektrycznego i zapłonu instalacji. Odroczenie skutków w czasie jest dla klienta o tyle niebezpieczne, że po paru latach będzie bardzo trudno udowodnić błąd nieprofesjonalnemu instalatorowi.

Połączenia krzyżowe – tykająca bomba

Aby uniknąć usterek instalacji, należy bezwzględnie unikać połączeń krzyżowych. Łączenie dwóch komponentów tego samego producenta nie stwarza ryzyka – uzyskane przez producenta certyfikaty bezpieczeństwa pracy zapewniają zgodność różnych elementów i ich idealne dopasowanie. Natomiast zakup jednego elementu firmy X i drugiego firmy Y prowadzi do gorszego dopasowania ze względu na:

- brak obowiązującego standardu w branży fotowoltaicznej, który narzucałby producentom określone parametry złączek;

- produkcję złączek w oparciu o inne technologie;

- użycie w procesie produkcji różnych materiałów;

- różne parametry rozszerzalności cieplnej obudowy złączek.

Gorsze dopasowanie elementów różnych producentów udowodniła w swoich testach firma Stäubli Electrical Connectors. Dodatkowo firma wydała także oficjalne oświadczenie, zgodnie z którym nie udzieliła żadnemu innemu producentowi licencji na produkcję złączek kompatybilnych ze złączkami MC4.

Nie tylko „co” – ważne też „jak”

Istotną kwestią w doborze złączek jest jeszcze narzędzie, jakim posługuje się instalator: aby styk spełniał deklarowane w karcie katalogowej parametry, do jego zaciśnięcia należy użyć profesjonalnej zaciskarki. Co ciekawe, niektórzy instalatorzy stosują do tego celu np. kombinerek, co skutkuje zwiększoną rezystancją i możliwością późniejszego uszkodzenia instalacji.

Podsumowując: aby cieszyć się równą, wydajną pracą instalacji fotowoltaicznej przez co najmniej ćwierć wieku, należy zadbać nie tylko o estetykę i dobór odpowiednich paneli, ale także dopytać instalatora o złączki, o to, czy stosuje elementy tego samego, certyfikowanego producenta oraz jakich narzędzi używa do zasiskania złączy. Świadomy wybór zaprocentuje!

 Notka bezpieczeństwa od Stäubli Electrical Connectors

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!