Godny polecenia moduł fotowoltaiczny? Poznaj REC Alpha

Elementem instalacji fotowoltaicznej, bez którego ta nie może pracować, jest moduł fotowoltaiczny. Wybierając go, powinieneś założyć, że ma to być urządzenie, którego nie będziesz wymieniał przez najbliższe 25 lat. Co więcej, po upływie tego czasu nadal będziesz mógł korzystać z darmowego prądu, który generuje.

Moduł fotowoltaiczny, który spełni powyższe warunki, dając Ci poczucie bezpieczeństwa i pewności dobrej inwestycji, produkuje norweska firma REC, która niedawno zaprezentowała swój najnowszy moduł – REC Alpha 380W. Z tego artykułu autorstwa Doradcy Energetycznego – Radosława Błońskiego dowiesz się co wyróżnia najnowszy norweski moduł na tle konkurencji.

 

HETEROJUNCTION TECHNOLOGY (HJT)

Aby wyprodukować jeden z najlepszych modułów na świecie, REC musiał zastosować nową technologię. HJT stanowi połączenie niezawodnego i powszechnie już stosowanego monokrystalicznego krzemu typu N, który umieszcza się pomiędzy dwoma cienkimi warstwami amorficznego krzemu pełniącego rolę pasywacyjną. Zastosowane rozwiązanie umożliwiło osiągnięcie bardzo wysokiej mocy urządzenia dochodzącej do wartości aż 380 W. Co ważne, REC osiągnął ten wynik przy zachowaniu niezmienionej liczby 60 ogniw krzemowych oraz praktycznie nie zmieniając standardowego rozmiaru modułu! REC Alpha 380 charakteryzuje się niespotykaną dotąd wartością gęstości mocy, która sięga aż 217 W/m2.

 

NOWY SPOSÓB TWORZENIA POŁĄCZEŃ

Przywykliśmy do widoku na ogniwach fotowoltaicznych grubych srebrnych ścieżek, które umożliwiają transport elektronów przez ogniwo. Do tej pory ścieżki te były tworzone przy użyciu wysokotemperaturowego procesu lutowania, który mógł negatywnie oddziaływać na ogniwa krzemowe i przyczyniać się m.in. do powstawania tzw. hot-spotów pogarszających wydajność jego pracy. Moduł REC Alpha wykonano bez zastosowania wysokotemperaturowego procesu lutowania. Na wierzchnią stronę ogniwa nakłada się folię z bardzo cienkimi przewodami, tzw. bus-barami. Proces odbywa się w niskiej temperaturze, co minimalizuje ryzyko powstania mikropęknięć. Na folii znajduje się nawet dwa razy więcej ścieżek umożliwiających niezakłócony transport elektronów. Co ważne, zwiększenie liczby ścieżek nie powoduje zmniejszenia powierzchni ogniwa przeznaczonej do pochłaniania światła. Ścieżki w REC Alpha są tak cienkie, że ich łącza grubość nie przekracza łącznej grubości ścieżek w konwencjonalnych odpowiednikach.

 

 rec1

Konwencjonalny moduł fotowoltaiczny (po lewej) – transport elektronów jest utrudniony.  Moduł REC Alpha (po prawej) – zwiększona liczba ścieżek ułatwiająca swobodny przepływ dużej ilości elektronów.

 

NIESPOTYKANA WYTRZYMAŁOŚĆ, ZAUWAŻALNA ESTETYKA

Rama modułu REC Alpha jest wzmocniona poprzez dwie dodatkowe belki poprzeczne, czyniąc moduł jednym z najbardziej wytrzymałych na świecie! REC Alpha wytrzymuje obciążenie równe 7000 Pa, co oznacza, że nawet największe śnieżyce nie będą stanowić dla niego wyzwania, bowiem panel wytrzyma nacisk kilkuset kilogramów.

Każdy, kto przykłada wagę do estetyki całej instalacji doceni również fakt, że rama modułu w całości pokryta jest czarnym lakierem, co w połączeniu z czarnymi elementami konstrukcji (szyny, klemy) nadaje efekt elegancji. Warto również zainteresować się modułem REC Alpha typu Full Black, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów, a w połączeniu z czarnymi szynami i klemami, które SunSol oferuje w standardzie, uczyni całą instalację wyjątkową.

rec2 

Instalacja firmy SunSol z okolic Gdańska o łącznej mocy 9,9 kWp, składająca się z 30 modułów REC z serii NPeak

 

NORWESKI, CZYSTY KRZEM

Obok szkła i aluminium krzem to podstawowy składnik budowy każdego modułu fotowoltaicznego. Jego wydobycie wciąż wzrasta, a razem z nim wydaje się, że wzrastać powinno także zużycie energii elektrycznej oraz emisja dwutlenku węgla. Nie w przypadku norweskiego producenta. Otóż REC, jako firma świadoma obecnej niestabilnej sytuacji środowiskowej, opracował unikalną metodę metalurgiczną umożliwiającą wydobycie krzemu przy 75% redukcji zużycia energii elektrycznej oraz ograniczeniu emisji CO2. Jest się czym chwalić. Oprócz tego, że norweski krzem jest rozpoznawany na całym świecie jako ten o wyjątkowej czystości, to dodatkowo sposób jego pozyskiwania wyznacza nowe standardy dla konkurencji.

 

25 LAT BEZPIECZEŃSTWA – POTRÓJNY PAKIET GWARANCJI

Oprócz najwyższej jakości swoich produktów, REC nie mniejszą wagę przykłada do jakości ich montażu. Aby zapewnić swoim inwestorom najwyższej jakości usługę montażową, firma stworzyła program REC Certified Solar Professional, którym objęła najlepszych instalatorów wykazujących się szeroką wiedzą produktową oraz wieloletnim doświadczeniem w montażu instalacji fotowoltaicznych. Niepodważalną zaletą wykonania instalacji fotowoltaicznej razem z certyfikowanym partnerem REC jest to, że inwestor otrzymuje potrójny pakiet gwarancyjny REC ProTrust Warranty obejmujący 25 lat gwarancji wydajnościowej, 25 lat gwarancji produktowej oraz 25 lat gwarancji na prace serwisowe w przypadku mało prawdopodobnej konieczności wymiany wadliwego modułu.

 

rec3 

 Potrójny pakiet gwarancyjny od REC jest przyznawany Inwestorom, którzy zrealizowali instalację z certyfikowanym partnerem REC

 

W Polsce niewiele firm może pochwalić się certyfikowanym partnerstwem z firmą REC. Jedną z bardziej rozpoznawalnych w kraju jest firma SunSol.

„Nasza współpraca z firmą REC od kilku lat przynosi same korzyści. Inwestorzy z całej Polski, którzy wykonują razem z nami instalacje fotowoltaiczne są pewni, że dokonali słusznej decyzji zarówno pod kątem wyboru produktów jak i profesjonalnej ekipy montażowej”, mówi Michał Kitkowski, prezes SunSol.

 

INWESTUJ W JAKOŚĆ

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej kieruj się przede wszystkim myślą, że zainstalowany system ma dla ciebie pracować przez dziesięciolecia. Poszczególne komponenty wybieraj uważnie, a przy doborze modułu fotowoltaicznego z całą pewnością weź pod uwagę moduł REC Alpha, który oprócz najnowszej technologii oferuje również bardzo korzystny pakiet gwarancyjny dający Ci spokój i bezpieczeństwo na długie lata.

 image
  • Radosław Błoński
  • r.blonski@sunsol.pl
  • Doradca energetyczny | SunSol
    kom. 533 747 763
    tel. 58 746 38 99

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!