Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych. Przykład hodowcy trzody chlewnej

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych. Przykład hodowcy trzody chlewnej

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych to coraz częstsze rozwiązanie obserwowane w Polsce. Większość rolników boryka się z wysokimi rachunkami za prąd, więc szukają sposobów na generowanie oszczędności. Spore koszty utrzymania mogą przekładać się na jakość produktów oraz na konieczność zrezygnowania z kolejnych elektrycznych narzędzi ułatwiających i przyspieszających produkcję.

Przedstawiamy przykład pana Henryka spod Chojnic, który postanowił zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Studium przypadku hodowcy

Gospodarstwo rolne pana Henryka zużywa rocznie 200 000 kWh. To w 2021 r. koszt rzędu 145 tysięcy zł. Zatem średnio co miesiąc rolnik płacił około 12 tysięcy złotych za sam prąd. Aby obniżyć rachunki, hodowca trzody chlewnej postanowił zainstalować fotowoltaikę w swoim gospodarstwie. Jego panele mają moc 50 kWp. Taka instalacja fotowoltaiczna w ciągu roku wyprodukuje średnio 50 tysięcy kWh.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym pana Henryka kosztowała ok. 170 tysięcy złotych. Oczywiście nie można powiedzieć, że każda instalacja o mocy 50 kWp kosztuje tyle samo. Wszystko zależy od zastosowanych komponentów, położenia paneli itp. Nie uwzględniając żadnych dotacji i refundacji, ten wydatek zwróci się panu Henrykowi po 4,5 roku przy założeniu, że cena prądu nie wzrośnie. Niemniej, koszt energii elektrycznej w 2022 roku wzrósł diametralnie. Prognozy również nie są optymistyczne. To już pewne, że w kolejnych latach za energię elektryczną zapłacimy jeszcze więcej. Rosnące ceny energii przyczyniają się do skrócenia czasu zwrotu kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną

Przekładając wyprodukowaną przez panele energię na złotówki, pan Henryk dzięki instalacji fotowoltaicznej zaoszczędził rocznie co najmniej 36 000 zł. To koszt wysokiej klasy siewnika zbożowego czy 4-metrowej najnowszej brony talerzowej. To też pieniądze, która po czterech latach będą rzeczywistymi oszczędnościami rolnika z południowych Kaszub.

Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych – zalety

Instalacja fotowoltaiczna produkuje czysty prąd, nie szkodząc tym samym środowisku. Fotowoltaika nie generuje też żadnego hałasu, więc jest przyjazna zwierzętom. Naziemna instalacja fotowoltaiczna może posłużyć także jako wiata dla sprzętu rolniczego, chroniąc go przed opadami atmosferycznymi.

Co ważne, instalacja fotowoltaiczna jest w stu procentach bezobsługowa. Nie wymaga codziennego uruchamiania, ciągłego czyszczenia czy innego poświęcania jej, tak cennego dla rolnika, czasu. Panele PV są tak skonstruowane, by działać spokojnie przez 40 lat, a nawet dłużej. Może przerażać sam koszt instalacji, ale – tak jak w przypadku pana Henryka – jest to wydatek, który z czasem zwraca się w postaci niskich rachunków za prąd.

Rolnicy a net-billing

Od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów PV zaczął obowiązywać gotówkowy system rozliczania się z nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej, czyli net-billing. Polega on na tym, że prąd z fotowoltaiki, który nie zostaje zużywany na bieżąco, odsprzedajemy do sieci po cenie rynkowej. Natomiast w przypadku zapotrzebowania na prąd z elektrowni kupujemy go po cenie regulowanej przez rynek (np. w nocy czy w pochmurny dzień). Net-billing zastąpił dotychczasowy net-metering, kiedy to nadwyżki energii można było magazynować w sieci elektroenergetycznej, a następnie w ciągu 12 miesięcy odbierać je w zmniejszonej proporcji.

Zwyczajne gospodarstwo domowe (np. jednorodzinny dom) zużywa zaledwie około 30 proc. prądu z fotowoltaiki, reszta to nadwyżka, która od teraz będzie sprzedawana do sieci. Gospodarstwo rolne ma większe i zazwyczaj stałe zapotrzebowanie na prąd niż mieszkańcy domu. Tym samym jest w stanie zużywać na bieżąco całość prądu ze słońca, bez konieczności odsprzedawania nadwyżek. Tak też można uznać, że nowe przepisy (net-billing) praktycznie nie dotyczą rolnictwa oraz firm, które zużywają prąd przez cały dzień.

Aby fotowoltaika była inwestycją, a nie kosztem, jej dobór oraz montaż należy zlecić sprawdzonej i profesjonalnej firmie. SunSol z Gdańska działa na rynku od 10 lat – to jedna z pierwszych firm z branży fotowoltaicznej w Polsce. SunSol dobierze instalację na miarę Twoich potrzeb. Firma załatwi też za Ciebie wszystkie formalności. Jeśli też chcesz zacząć oszczędzać, skontaktuj się naszym profesjonalnym doradcą lub wypełnij formularz. 

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!