Energia elektryczna będzie drożeć – rozwiązaniem fotowoltaika

Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez dostępu do energii elektrycznej. W Polsce jej zużycie z roku na rok rośnie. Złą informacją jest fakt, że razem ze wzrostem konsumpcji energii elektrycznej w niezwykle szybkim tempie będzie rosła jej cena. Zmiana uderzy w każdego z nas. Sposobem, by uchronić się przed podwyżkami cen, jest inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest tempo przyrostu cen za energię elektryczną oraz dlaczego instalacja fotowoltaiczna na dachu twojego domu pomoże ci zredukować rachunki do minimum.

O ile i dlaczego prąd będzie drożeć?

Warto na początek przypomnieć, że w 2019 roku średnia cena energii elektrycznej wynosiła 0,4862 zł netto, natomiast już w 2021 cena ta wzrosła do wartości 0,5731 zł netto. Oznacza to wzrost o około 17%. Jest to najwyższa cena za energię elektryczną w naszym kraju od 9 lat.

 

 Prognoza wzrostu cen energii elektrycznej

Wzrost cen energii elektrycznej w latach 2012–2021 (opracowanie własne na podstawie danych URE)

Jedną z podstawowych przyczyn tak drastycznego skoku cen energii elektrycznej jest fakt, że polskie elektrownie muszą wykupywać prawa do emisji dwutlenku węgla, a cena tych praw rośnie. Przymus wykupywania tychże praw ma zmusić nabywców do przejścia na odnawialne źródła energii (fotowoltaika, energia wiatru). W Polsce nadal około 70% energii jest wytwarzanej poprzez spalanie nieodnawialnego źródła energii w postaci węgla, które emituje olbrzymią emisję CO2, za którą musimy płacić. Do pokrycia tych kosztów bezpośrednio dokładają się konsumenci poprzez opłacanie coraz to wyższych rachunków za prąd.

WZROST CEN ZA EMISJĘ JEDNEJ TONY CO2 DO ATMOSFERY

24 EURO – 2019                                            30 EURO – 2020                                       54 EURO – 2021

 

 

W roku 2020 polska energetyka wyemitowała około 95,5 mln ton CO2. Biorąc pod uwagę obecną cenę za każdą wyemitowaną tonę na poziomie około 50 euro daje to do zapłaty kwotę rzędu 21 mld zł. Oczywistym jest, że ta kwota zostanie w części pokryta z naszych portfeli.

Kolejną przyczyną wzrostu energii elektrycznej jest opłata mocowa wprowadzono do rachunku od początku 2021 roku. Rząd tłumaczy, że dodatkowa opłata ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez stałe i bezproblemowe dostawy prądu do wszystkich odbiorców. Patrząc na realne liczby, oznacza to, że przeciętna rodzina w Polsce zapłaci za energię elektryczną o ponad 100 zł więcej w skali roku niż to było w roku 2020.

Zainwestuj w fotowoltaikę

Aktualnie najlepszym możliwym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych i przedsiębiorstw, aby uchronić się przed lawinowym wzrostem cen jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Poniesiony nakład finansowy zwróci się w około 6–7 lat, a inwestorzy będą mogli ze spokojem obserwować rosnące słupki na rynku energii elektrycznej. Pamiętaj, że stawiając na fotowoltaikę, powinieneś współpracować z rzetelną firmą, która dobierze dla ciebie optymalny system i skorzysta z najwyższej jakości komponentów, które zapewnią sprawne działanie twojej instalacji na długo po okresie zwrotu jej wartości.

           

Instalacja fotowoltaiczna SunSolB

Instalacja fotowoltaiczna wykonana przez firmę SunSol

Coraz mniej czasu na decyzje

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, od 2022 roku inwestycja w instalację fotowoltaiczną będzie wiązać się ze zmienionym sposobem rozliczania wyprodukowanej nadwyżki.

Dla przypomnienia, aktualnie jesteśmy rozliczani w systemie opustów, co oznacza, że nadwyżkę energii wyprodukowaną przez naszą instalację fotowoltaiczną oddajemy do swojego Zakładu Energetycznego, a następnie odbieramy 80% (przy instalacjach do mocy 10 kWp) lub 70% (przy instalacjach o mocy w przedziale > 10–50 kWp). Z punktu widzenia prosumenta jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ nadwyżkę energii elektrycznej wyprodukowaną w miesiącach letnich odbiera zimą. Pozwala to w praktyce na całoroczne zasilanie domu własną energią.

To, co szykuje dla nas rząd, to zaprzestanie kontynuacji systemu opustów. Właściciele instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci energetycznej w 2022 roku nadwyżki energii elektrycznej będą sprzedawać po niskich cenach. W rzeczywistości oznacza to, że latem inwestorzy będą zarabiać na sprzedaży, jednakże w miesiącach zimowych będą płacić więcej za zakup niezbędnej energii (cena kupna wyższa niż cena sprzedaży). Należy jednak wiedzieć, że w 2022 roku inwestycja w instalację fotowoltaiczną będzie nadal opłacalna. Co prawda, wydłuży się czas zwrotu inwestycji, ale przy perspektywie lawinowych wzrostów cen energii elektrycznej, będzie to najlepszy sposób, by choć częściowo się przed nimi uchronić.

Jeżeli rozważasz inwestycję we własną instalacje fotowoltaiczną, mamy dla ciebie jedną radę – nie czekaj, ponieważ aktualnie jest najlepszy czas, aby zakupić własną elektrownię. O pomoc zwróć się do Doradców Energetycznych SunSol, którzy dobiorą dla ciebie optymalne rozwiązanie i pomogą w załatwieniu wszelkich formalności.    

 

 image
  • Radosław Błoński
  • r.blonski@sunsol.pl
  • Doradca energetyczny | SunSol
    kom. 533 747 763
    tel. 58 746 38 99

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!