Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

 

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? To pytanie zadają sobie w ostatnim czasie wszyscy zainteresowani montażem własnej instalacji. Powszechna narracja w ostatnim czasie głosiła jej nieopłacalność i koniec rynku PV w Polsce. Nic bardziej mylnego! Nowy system rozliczeń po raz pierwszy w historii umożliwia realne zarabianie na wyprodukowanej energii, a astronomiczny wzrost cen energii i inflacja dodatkowo przyspieszają okresu zwrotu.

W tym artykule wskażemy czynniki, które wpływają na atrakcyjność domowych instalacji fotowoltaicznych w nowych systemie rozliczeń.

 

Czy instalacja fotowoltaiczna to dobra inwestycja?

Tak. Instalacja fotowoltaiczna w dalszym ciągu jest opłacalna i skutecznie redukuje rachunki za energię elektryczną. Okres zwrotu inwestycji w  domową instalację fotowoltaiczną to w dalszym ciągu okres od 8 do nawet 6 lat. Tak atrakcyjny okres zwrotu wynika z kilku ważnych czynników:

1. Rosnące ceny energii. Obecnie ceny prądu elektrycznego rosną najszybciej w historii. Powodów tego zjawiska jest kilka: efekt pandemii na gospodarkę, wojna, polityka Unii Europejskiej w sprawie redukcji emisji CO2, czy rosnące ceny surowców energetycznych. Już teraz szacuje się, że w ciągu dwóch najbliższych lat ceny energii mogą wzrosnąć nawet o 80%.

2. W nowym systemie (o działaniu, którego pisaliśmy w innym artykule - kliknij) istotny jest koszt zakupu i sprzedaży energii. W tym momencie ceny sprzedaży są kilkukrotnie wyższe, niż pierwotnie zakładane przez ekspertów, co oznacza, że sprzedając nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej zarabiamy zdecydowanie więcej.

SunSol ceny energii elektrycznej

 

3. Ceny komponentów instalacji fotowoltaicznej, jak panele czy inwertery wzrosły w ostatnim czasie, ale obecnie otrzymują się na stabilnym poziomie. Podwyżki cen przewidywane są na koniec roku 2022, co powinno być dodatkową motywacją dla potencjalnych inwestorów, żeby za długo nie zwlekali z decyzją.

4. Dotacje to kolejny czynnik poprawiający rentowność instalacji. Przyszli właściciele maja dwa duże programy z których mogą skorzystać: Ulgę termomodernizacyjną oraz dotację Mój Prąd. Ulga termomodernizacyjna pozawala na odliczenie od podstawy podatku dochodowego wydatków związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej – co realnie obniża jej koszt nawet o 10 000 zł. Kolejne środki można otrzymać za pośrednictwem programu Mój Prąd, który umożliwia otrzymanie nawet 4 000 zł dofinansowania do zakupu instalacji PV.

5. Nie można też nie wspomnieć o galopującej, kilkunastoprocentowej inflacji, przez którą rosną praktycznie wszystkie koszty a oszczędności tylko tracą na wartości.

Ile można zarobić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Aktualnie na stopę zwrotu z instalacji fotowoltaicznej składają się trzy składniki: wysokość autokonsumpcji w domu, ilość energii przesłanej do sieci oraz cena energii z RND, czyli Rynku Dnia następnego. Od jego poziomu uzależniona jest nie tylko wysokość rachunków, ale również cena, po jakiej użytkownik instalacji sprzedaje nadwyżki.

 

 SunSol RDN

Jak widać, cena sprzedaży energii cały czas rośnie co oznacza, że sprzedając energię zarabiamy coraz więcej.

Biorąc pod uwagę te czynnik stopa zwrotu z instalacji PV potrafi się mieścić w przedziale od 8 do nawet 6 lat. Przy zestawieniu jej z innymi metodami lokowania oszczędności instalacja PV wyłania się jako najbardziej opłacalna metoda.

 SunSol Oszczednosci

Czy instalacja fotowoltaiczna może się nie opłacać?

Biorąc pod uwagę wszystko to, o czym pisaliśmy wcześniej, instalacja fotowoltaiczna nie opłaca się tylko w jednym momencie – gdy jej nie posiadasz. W przeciwnym razie świadomie redukujesz swoje rachunki za energię elektryczną i chronisz pieniądze przed utratą wartości.

 

Fotowoltaika dalej się opłaca.

Rosnące ceny energii elektrycznej, inflacja i system rozliczeń, dzięki któremu klienci końcowi mogą realnie zarabiać na fotowoltaice, sprawiają że inwestycja w domową elektrownię słoneczną jest korzystna jak nigdy dotąd.

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Odpowiadamy tak! I teraz jest bardzo dobry moment na decyzję.

Jeżeli chcielibyście obniżyć rachunki za energię elektryczną, uchronić swoje oszczędności przed inflacją i zacząć zarabiać na sprzedaży energii skontaktujcie się z SunSol. Nasi doradcy energetyczni pomogą dobrać komponenty i odpowiednią wielkość systemu, aby zaspokoić potrzeby energetyczne i spełnić wszystkie oczekiwania.

 

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!