Czeka nas wzrost cen prądu i gazu. Od nowego roku zapłacimy ok. 24 proc. więcej

Wzrost cen prądu i gazu od przyszłego roku. Urząd Regulacji Energetyki (URE) podjął decyzję w tej sprawie. Od przyszłego roku zapłacimy ok. 24 proc. więcej za energię elektryczną. Wzrosną też rachunki za gaz, za który zapłacimy nawet ok. 54 proc. więcej.

URE o podwyżkach poinformował 17 grudnia 2021 r. Będą one obowiązywać od początku 2022 roku.

Wzrost cen prądu

Wzrost cen prądu dotyczy przede wszystkim odbiorców indywidualnych. Warto zaznaczyć, że zapowiadana podwyżka (o około 24 proc.) dotyczy zarówno prądu, jak i jego dystrybucji. Powodem wzrostu cen ma być rosnąca inflacja i wzrost cen energii, w skład której wchodzi opłata za emisję CO2 oraz drożejący węgiel.

prad
Fot. https://twitter.com/UREgovPL

Co ważne, przy produkcji prądu, który w Polsce powstaje w elektrowniach węglowych, do atmosfery emitowane są ogromne ilości dwutlenku węgla. Cena za emisję CO2 do atmosfery z roku na rok jest wyższa w związku z obostrzeniami klimatycznymi UE. Dlatego tak ważne jest, by odciążać elektrownie węglowe inwestując w instalację fotowoltaiczne i fermy wiatrowe.

Jak płacić mniej za prąd?

Sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest właśnie inwestycja w domową instalację fotowoltaiczną. To jednorazowy wydatek, który zwróci się już po kilku latach. Ponadto inwestując w czystą energię można starać się o dofinansowanie w ramach rozmaitych programów, takich jak Mój Prąd 4.0 czy Czyste Powietrze.

Gaz będzie jeszcze droższy

Urząd Regulacji Energetycznej poinformował również, że od stycznia 2022 r. wzrosną też rachunki za gaz. Najbardziej ucierpią wszyscy ci, którzy używają błękitnej energii do ogrzewania domu. Ich rachunki wzrosną o ok. 54 proc. Natomiast portfele odbiorców gazu, którzy używają go tylko np. do kuchenek nie wyszczupleją aż tak bardzo. Tu rachunki będą wyższe o około 40 proc.  

gaz
Fot. https://twitter.com/UREgovPL

Postaw na ekologię, a sporo zaoszczędzisz

Jak widać, w przyszłym roku czeka nas dużo więcej wydatków. Inflacja ciągle rośnie. Rząd zapowiada, że „tarcza antyinflacyjna” ma złagodzić skutki podwyżek prądu, ale będzie to tylko chwilowa ulga. By uniezależnić się całkowicie od rosnących cen gazu, warto pomyśleć o zmianie sposobu ogrzewania. W tym przypadku warto rozważyć wymianę ogrzewania gazowego na pompę ciepła. Ta, w połączeniu z fotowotlaiką sprawi, że będziemy cieszyć się oszczędnościami, które odczujemy na co dzień. Ponadto, na wymianę ogrzewania na ekologiczne można otrzymać korzystną dotację z rządowego programu Czyste Powietrze. Dzięki dofinansowaniu inwestycja w ekologiczne źródło ciepła zwróci się jeszcze szybciej. 

Skontaktuj się z nami i zapytaj o własną instalację fotowoltaiczną!

Formularz kontaktowy

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Dziękujemy. Niedługo się skontaktujemy!