SunSol
Polski | | |

Panele fotowoltaiczne

Panel fotowoltaicznyRodzaje paneli fotowoltaicznych – Najczęściej używane panele PV produkowane są na bazie krzemu. Wyróżniamy tu panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Mniej popularne są panele słoneczne w technologii cienkowarstwowej (thin-film). Do użytku w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych  używa się najczęściej baterii słonecznych o mocy od 250 Wp do 300 Wp.

Jaka jest gwarancja na panele fotowoltaiczne?

Gwarancja na produkt obejmuje wszelkie wady ukryte produktu i w zależności od producenta wynosi od 10-12 lat do 25 lat w przypadku paneli amerykańskiej firmy Sunpower.

Gwarancja na uzysk mocy informuje nas że panele po pierwszych 10 latach będą produkowały przynajmniej 90% mocy wyjściowej a po 25 latach powyżej 80 % mocy wyjściowej. W rzeczywistości pierwsze masowo instalowane instalacje PV w Niemczech w latach 90 po 23 latach zanotowały średni spadek uzysku mocy na poziomie 9 %.

Jaka jest żywotnośc paneli fotowoltaicznych?

Żywotność paneli fotowoltaicznych przewiduje się na 25-35 lat choć pierwsze komercyjne produkowane panele firmy Sharp po 50 latach nadal produkują prąd. Nowoczesne sposoby laminowania paneli powodują, że żywotność systemów będzie dłuższa niż wyprodukowanych w początku lat 80-tych. Brak ruchomych części powoduje wysoką bezawaryjność np. w stosunku do wiatraków.

Artykuł w CleanTechnica odnośnie zywotności paneli PV.

Jak dobrać panele fotowoltaiczne?

Bardzo ważna w doborze paneli fotowoltaicznych jest jakość. Nie warto oszczędzać 50-100 zł na przykładowym 250 W panelu PV, gdyż dobra jakość zwróci się nam poprzez większy uzysk mocy na przestrzeni lat oraz zyskamy gwarancję niezawodności. Dobierajmy elementy systemu PV firm z długoletnią obecnością na rynku i ugruntowaną pozycją takie jak norweski REC, niemiecki Q-Cells, chinski Yingli , japońska Kyocera czy amerykański Sunpower.

 Jaka jest cena paneli fotowoltaicznych?

Cena paneli fotowoltaicznych podaję się za W/peek i w zależności od producentów waha się w przedziale 0,6 Euro do 1,2 Euro za W. Czyli cena standardowego panelu 250 W wacha się od 650 zł netto za słabej jakości produkt do 1300 zł netto za markowy panel monokrystaliczny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych paneli. Lub kontaktu z naszym działem handlowym w celu doboru optymalnego rozwiązania dla państwa potrzeb.

 

Jaka jest różnica między panelami monokrystalicznymi, a polikrystalicznymi?

Ogniwo monokrystaliczne Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne -Wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu. Mają nieznacznie większą sprawność, niż panele polikrystaliczne, co przekłada się na mniejszą powierzchnię potrzebną do zainstalowania takiej samej mocy. Dla przykładu panele polikrystaliczne mają sprawność rzędu 15 %, a monokrystaliczne rzędu 18 %. Dla standardowej powierzchni 1 m x1,7m panel polikrystaliczny będzie miał moc 250 W zaś panel monokrystaliczny będzie miał moc 280 W. Najbardziej wydajne dostępne na rynku amerykańskie panele Sunpower serii X mają sprawność rzędu 21,5 % co z powierzchni 1x1,7 m pozwoli uzyskać 345 W.

 

 

Ogniwo PolikrystalicznePanele fotowoltaiczne polikrystaliczne –Wykonane, ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu. Tańsza alternatywa w stosunku do paneli monokrystalicznych, przy nieznacznie mniejszej wydajności. Najczęściej stosowane jeśli powierzchnia dachu nie stanowi problemu. Firmą która ma długoletnie doświadczenie w produkcji i udoskonalaniu produkcji paneli polikrystalicznych jest norweski REC oraz niemiecki Q-cells, który nadzoruje całość procesu technologicznego od wytworzenia polikryształu po montaż modułów polikrystalicznych. Panele REC zajęły pierwsze miejsce w prestiżowym teście Photon Magazine.

 

 

Ogniwo amorficznePanele amorficzne (cienkowarstwowe) – Najtańsza z technologii PV, charakteryzuje się niska masą własną, są elastyczne stąd nie potrzebują wzmacniającej ramy. Wadą jest duża powierzchnia potrzebna do uzyskania mocy takiej samej jak w wypadku technologii krzemowej. Najczęściej wykorzystywane w pustynnych i gorących klimatach w związku z niskim współczynnikiem temperaturowym.   

 

 Jeżeli chcą państwo uzyskać informacje odnośnie paneli fotowoltaicznych , otrzymać darmowy projekt instalacji fotowoltaicznej prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza bądź pod nr 58 746-38-99.

Formularz kontaktowy

  • SMA
  • KYOCERA
  • SOUTHWEST WINDPOWER
  • BOSCH
  • CANADIAN SOLAR