SunSol
Polski | | |

Systemy fotowoltaiczne - zasada działania

Działanie systemu fotowoltaicznego jest stosunkowo proste. Ogniwa fotowoltaiczne zawarte w panelach słonecznych pod wpływem energii słonecznej podlegają tzw. efektowi fotowoltaicznemu, w wyniku którego powstaje prąd stały. Za pomocą inwertera (falownika) zostaje on przekształcony na prąd zmienny o parametrach elektrycznych odpowiadających sieci publicznej.

Prąd z inwertera ma nieznacznie większą częstotliwość co powoduje „wypychanie” prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z instalacji PV. Nadmiar prądu, którego w danej chwili nie wykorzystujemy jest „odsprzedawany” poprzez licznik dwukierunkowy. Jeżeli wykorzystujemy więcej prądu niż produkujemy niedobór jest „dobierany” z sieci publicznej.

Jak działa licznik dwukierunkowy?   

Licznik dwukierunkowy zlicza energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji PV oraz pobraną z sieci. Przy rozliczeniu energii elektrycznej netto (net metering) różnica pomiędzy energią elektryczną zużytą i wprowadzoną do sieci ,będzie rozliczana w okresie półrocznym.  

Czy potrzebna jest modyfikacja instalacji elektrycznej przy montażu systemu fotowoltaicznego?

Nie jest potrzebna zmiana instalacji elektrycznej. System PV wpinamy do już istniejącej instalacji, najczęściej w skrzynkę rozdzielczą. Funkcjonalność sieci elektrycznej jest zachowana z tą różnica, że posiadamy dodatkową mikroinstalację do produkcji prądu. W zależności od inwertera (jednofazowy, trójfazowy) zasilamy jedną bądź trzy fazy. 

Rozróżniamy dwa rodzaje systemów solarnych - sieciowy oraz autonomiczny.

 

 

      

 

 


Inwerter solarny (falownik)
- „serce i mózg” systemu fotowoltaicznego odpowiada za przekonwertowanie prądu stałego dostarczanego przez panele słoneczne na prąd zmienny o parametrach sieci publicznej. Największym (blisko połowa globalnej produkcji inwerterów)  producentem jest niemiecka firma SMA

 

 

Oferujemy bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej.

Prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego bądź kontakt pod nr 58-746-38-99 lub e-mail: biuro@sunsol.pl

Formularz kontaktowy

  • SMA
  • KYOCERA
  • SOUTHWEST WINDPOWER
  • BOSCH
  • CANADIAN SOLAR