SunSol

Blog

kwi 10, 2017

Jak powinniśmy pielęgnować i czyścić panele fotowoltaiczne?


Nasi klienci często pytają nas o to, jak dbać o czystość paneli PV oraz jak utrzymywać ich wysoką wydajność w okresie zimowym, kiedy zalega śnieg. Poniższy artykuł wyjaśnia jak odpowiednio czyścić i konserwować panele fotowoltaiczne.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych


Kategoria: SunSol

 W większości przypadków panele fotowoltaiczne nie wymagają pielęgnacji. Główne zabrudzenia to kurz i zanieczyszczenia, z którymi bez problemu radzą sobie deszcze sezonowe. Do walki z cięższymi zabrudzeniami spowodowanymi np. przez ptactwo można w prosty sposób poradzić sobie przy pomocy węża ogrodowego, lub używając gąbki i wody z mydłem.

 

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne?

 

                Najwięcej osadów powstaje zimą – oprócz kurzu i zanieczyszczeń z powietrza należy liczyć się jeszcze z jednym źródłem brudu: śniegiem. Wraz z jego topnieniem powstają nowe zabrudzenia, które mogą gromadzić się w dolnej części modułów. Dlatego najlepszą porą na mycie paneli jest wiosna. Musimy pamiętać, że panele należy czyścić wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Nigdy nie powinniśmy myć paneli w południe, gdyż grozi to ich uszkodzeniem i ryzykiem szoku termicznego.

 

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?:

 

 1. Nie myj paneli  w środku dnia. Aby nie zniszczyć paneli, należy poczekać aż ostygną.
 2. Nie używaj szorstkich bądź innych, podobnych produktów mogących porysować panele.
 3. Nie próbuj wchodzić na dach bez odpowiednich zabezpieczeń w celu czyszczenia modułów fotowoltaicznych.
 4. Nie używaj detergentów – może zajść reakcja z materiałami użytymi do budowy paneli, co spowoduje ich zniszczenie.
 5. Nie korzystaj z myjek ciśnieniowych – mogłoby to zniszczyć uszczelniający silikon między szybą a ramą moduł i spowodować wygenerowanie prądów upływu.
 6. Staraj się cyklicznie myć panele 1-2 razy w roku. Zwiększy to uzysk energetyczny całej instalacji fotowoltaicznej.

 

W porównaniu do idealnego stanu instalacji fotowoltaicznej, zanieczyszczone panele uzyskują o 5 % mniejszą moc. Pamiętajmy, że deszcze spowodują powrót ogniw fotowoltaicznych do pracy przed zabrudzeniem.

 

 

Nigdy nie czyścimy paneli fotowoltaicznych, kiedy są nagrzane!

 


Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu?

 

Chociaż w ostatnich latach nie doświadczyliśmy zimy z obfitymi opadami śniegu, zawsze musimy być na nie przygotowani. Jak najlepiej poradzić sobie z zalegającą czapą śnieżną? Również i w tym wypadku rozwiązanie jest proste.  Poczekaj aż śnieg sam stopnieje – jest to najbezpieczniejsze i najlepsze rozwiązanie na pozbycie się niechcianego osadu. Ten sposób jest odpowiedni dla instalacji zamontowanej pod kątem 35°.

Innym rozwiązaniem jest zamiatanie paneli – należy pamiętać, żeby szczotka nie była zbyt szorstka, aby nie porysować paneli.

Kolejnym sposobem może być częściowe odsłonięcie paneli. Kiedy usuniemy z części ogniw śnieg, panel zacznie działać. Przepłynięcie prądu spowoduje rozgrzanie panelu i zajdzie reakcja łańcuchowa – kolejne panele również będą się nagrzewać, co spowoduje topnienie śniegu.

 

 

Firma SunSol świadczy kompleksowe usługi czyszczenia i konserwacji instalacji fotowoltaicznych.

 

 • SMA
 • KYOCERA
 • SOUTHWEST WINDPOWER
 • BOSCH
 • CANADIAN SOLAR