SunSol

Blog

pa 15, 2016

30 letni panel fotowoltaiczny- sprawność


Jaka jest sprawność 30 letniego modułu fotowoltaicznego ? Jakie ma właściwości elektryczne i czy będzie pracował kolejne lata? W poniższym wpisi kontynuujemy  temat długowieczności i wytrzymałości paneli PV -opowiemy historie panelu firmy Arco Solar z 1979 r.

Działanie paneli fotowoltaicznych po 25 latach

 

 


Kategoria: SunSol

Jak działa 30-letni moduł fotowoltaiczny?

 

            Mieszkający w lasach Vermont, bez dostępu do elektryczności, Martin Holladay 30 lat temu zainspirowany ogłoszeniem w jednym z periodyków o ekologicznej tematyce o panelach słonecznych postanowił sprawić sobie jeden – 33 watowy, Arco Solar (16-2000) z 1979 roku. Dostosowany do ładowania baterii 12V z maksymalnym napięciem 16 V i 2 A prądu obwodu otwartego. Jak to wygląda teraz po tak długim wystawieniu na warunki atmosferyczne?

 

Lepiej niż było

 

            Po podłączeniu panelu bezpośrednio do dwóch 12V odbiorników: 35 watowej żarówki jarzeniowej oraz 54 watowej dmuchawy pracującej na 4,5A. Test zaczął się na podwórzu w południe słonecznego dnia o temperaturze 10 stopni Celsjusza. Wyniki były zaskakujące. Idealnie pasuje w tym przypadku powiedzenie „stary, ale jary”. Nie dość, że panel zapalił żarówkę, to jeszcze multimetrowe pomiary wskazały 2,015 A i 14,93 V. Wyniki bliskie do znamionowych.

 

Ponad 2,5 A w pełnym słońcu

 

            W następnym teście poprzeczka została zawieszona jeszcze wyżej. Podłączono 54 W wentylator, a panel sprawdził się śpiewająco – kręcił się na najwyższych obrotach przy 2,5 A, czyli więcej niż podano w katalogu. Jako że wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania, przekazano je dyrektorowi fabryki Arco Solar. Według wyjaśnień za ich 10% poprawą stały doskonałe warunki, w jakich był przeprowadzany test, tj. niska temperatura i czyste niebo. Niemniej jednak świadczy to tylko o tym, że panele wciąż działają na nominalnych parametrach, a może nawet lepszych.

 

Jego czas jeszcze nie minął

 

Przez te wszystkie lata producenci poczynili szereg usprawnień technologicznych w modułach: wytrzymalsze skrzynki przyłączowe, wytrwalsze tworzywa używane do laminacji modułów, a mimo to ten stary panel nie nosi oznak starzenia. Żadnych przebarwień, korozji czy odprysków. Wciąż wygląda, jakby miał jeszcze służyć przez następne 30 lat. Jedyne, co może mu w tym przeszkodzić, to korozja kontaktów elektrycznych, które są elementem przyłączowym, a nie samego panelu.

  • SMA
  • KYOCERA
  • SOUTHWEST WINDPOWER
  • BOSCH
  • CANADIAN SOLAR