SunSol

Blog

lis 30, 2015

Technologia Quantum Q-Cells


Produkowane przez Hanhwa Q-Cells ogniwo fotowoltaiczne Q.Antum osiąga 19,1% sprawności dzięki zastosowaniu technologii "Direct Wafer" firmy 1366 Technologies.

W skrócie:
- maksymalna wydajność na poziomie 19,1% została potwierdzona w niezależnych testach (wzrost od 1,4% od marca 2015)

- strategiczne partnerstwo Hanhwa Q-Cells oraz 1366 Technologies stwarza potencjał do produkcji wysokowydajnych ogniw po istotnie niższych kosztach.

 


Kategoria: Panele fotowoltaiczne
 

Hanhwa Q-Cells, jeden z 10 największych producentów modułów fotowoltaicznych wysokiej jakości oraz 1366 Technologies ogłosiły 4 października 2015 roku, że owocem ich współpracy jest podniesienie sprawności o 1,4% w zaledwie 7 miesięcy od początku użycia technologii "Direct Wafer" w ogniwach firmy Q-Cells. Firmy zostały strategicznymi partnerami w marcu 2015 roku, a głównym celem współpracy było rozwijanie tej technologii. Wynikiem współpracy jest wzrost sprawności z 17,7% do 19,1%, potwierdzony przez niezależne badanie przeprowadzone przez instytut Fraunhofer ISE. Ten znaczący wzrost sprawności, uzyskany w zaledwie 7 miesięcy pokazuje jak ogromny potencjał ma współpraca tych dwóch firm i łącznie ich technologii. W oparciu o technologię 1366 Technologies, Hanhwa Q-Cells rozpoczęła program pilotażowy Q.Antum w siedzibie Innowacji i Technologii w Niemczech.

Daniel Jeong, globalny dyrektor do spraw badań i rozwoju w Hanhwa Q-Cells powiedział: "Ostatnie rezultaty pokazują wielki potencjał w łączeniu technologii Direct Wafer z naszą specjalną technologią Q.Antum. Wspólnie możemy popchnąć granicę sprawności ogniw polikrystalicznych do przodu, a w tym samym czasie znacząco obniżyć koszty. Na pewno będziemy kontynuować prace"

"Przełom jest oczywisty nie tylko pod względem oszczędności w kosztach i materiale, które pozwala uzyskać technologia Direct Wafer, ale również w łamaniu ograniczeń w produkcji ogniw polikrystalicznych. Szybki i znaczący wzrost sprawności, który osiągnęliśmy razem z Hanhwa Q-Cells, będzie dalej kontynuowany" - powiedział Frank van Mierlo, dyrektor wykonawczy firmy 1366 Technologies.


Technologia Q.Antum firmy Hanhwa Q-Cells

Technologia Q.Antum jest wynalazkiem Hanhwa Q-Cells. Ta złożona architektura ogniwa solarnego, jest oparta na tylnej pasywacji ogniwa i zawiera wiele dodatkowych cech pozwalających na uzyskanie maksimum energii w rzeczywistych warunkach pracy instalacji. Q.Antum zwiększa moc wyjściową, polepsza współczynniki temperaturowe, oferując jednocześnie specjalne technologie ochrony przed degradacją napięciem indukowanych oraz zjawiskiem hot-spot. Ogniwa produkowane masowo w tej technologii osiągają już 19,5% sprawności. We wrześniu 2015 modułowi fotowoltaicznemu Q.PLUS-G4 Q.ANTUM została przyznana nagroda “Solar Industry Award 2015” w dziedzinie innowacji.


Technologia Direct Wafer™ firmy 1366 Technologies

W procesie Direct Wafer™ siatka polikrystaliczna jest formowana bezpośrednio ze stopionego, płynnego krzemu. Zastępuje to wieloetapowy, energochłonny i skomplikowany proces. W rezultacie powstaje bardziej jednolita, lepsza jakościowo siatka, za niższą cenę. Technologia ma jeszcze jedną wielką zaletę - może być łatwo zaadoptowana przez około 60% rynku PV, gdyż nie ma konieczności dodawania żadnego dodatkowego wyposażenia.


Parę słów o Hanhwa Q-Cells

W lutym 2015 Hanhwa Q-Cells ukazała się jako nowy światowy lider w branży fotowoltaicznej, po połączeniu Hanhwa SolarOne oraz Q-Cells. Połączona firma jest umieszczona w NASDAQ pod symbolem HQCL i jest największym producentem ogniw oraz jednym z największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie. Dwie główne siedziby znajdują się w Seulu (Korea Południowa) oraz Thalheim (Niemcy). Ze względu na rozmieszczenie fabryk na całym świecie (min. Malezja, Korea Południowa, Polska) stawia firmę w wyjątkowej sytuacji możliwości operowania na niemal wszystkich rynkach. W oparciu o bardzo chwaloną i docenianą niemiecką myśl technologiczną, Hanhwa Q-Cells oferuje całą gamę produktów i rozwiązań o bardzo wysokiej jakości (od pojedynczych modułów, przez zestawy, aż do wielkich farm). Firma jest również zaangażowana w downstream development oraz modelowanie procesów biznesowych. Dzięki globalnej siatce kontaktów biznesowych na wszystkich kontynentach firma zapewnia doskonałe usługi i długoterminową współpracę. Hanhwa Q-Cells jest flagową firmą grupy Hanhwa, należącej do pierwszej dziesiątki największych przedsiębiorstw w Korei Południowej. Więcej informacji na stronie: http://investors.hanwha-qcells.com/


Parę słów o 1366 Technologies

Misją 1366 Technologies jest uzyskanie niższych kosztów energetyki słonecznej od węglowej. Firma łączy przełomowe innowacje technologiczne z niskoenergetycznymi procesami produkcyjnymi, w celu uzyskania nowej klasy siatki krzemowej, pozwalającej na budowę ogniwa ułamkiem obecnych kosztów. Rozwijana przez doświadczone zespoły naukowców, inżynierów i przedsiębiorców firma, ma nowatorskie podejście, pozwalające na łamanie rekordów sprawności, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Siedziba firmy znajduje się w Bedfort (Massachusetts, USA). Więcej informacji pod adresem: www.1366tech.com
  • SMA
  • KYOCERA
  • SOUTHWEST WINDPOWER
  • BOSCH
  • CANADIAN SOLAR